نیمه گیاه خواری

نیمه گیاهخواری چیست؟

گیاه‌خواری همراه شیر و تخم‌مرغ یا شیر زرده گیاه‌خوار

افرادی که از صرف گوشت حیوانات خودداری می‌کنند اما تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی مصرف می‌کنند را گیاهخواری همراه شیر و تخم مرغ می گویند.  این سبک از گیاه­خواری در انگلیسی (Ovo-lacto vegetarianism)می­ گویند.

ریشه لغوی آن در واقع از کلمه اُوو (Ovo)  در زبان لاتین و به معنای تخم‌مرغ و کلمه لاکتو (Lacto) به معنای شیر آمده است. ترکیب این دو کلمه لاتین با کلمه وجیترینیسم (Vegetarianism) انگلیسی به معنی نوعی گیاه‌خواری‌ست که شیر و تخم‌مرغ را هم در برمی‌گیرد.

پراکندگی این رژیم غذایی در قاره­ها

پراکندگی این رژیم غذایی در اروپا و آمریکا زیاد است. این افراد به راحتی غذای خود را از رستوران‌ها و مغازه‌ها  به راحتی پیدا می کنند. معمولاً این افراد از نظر اخلافی این نوع سبک گیاهخواری را جایز می دانند، چون برای تولید این محصولات حیوانات کشته نمی شوند.

مذهب

طرفداران این رژیم از چه مذاهبی هستند؟

بسیاری از ادونتیست‌های روز هفتمی و پیروان یی گوان دائو پیرو رژیم غذایی گیاه‌خواری حاوی شیر و تخم‌مرغ هستند. ادونتیست‌های روز هفتمی بیش از ۱۳۰ سال است که از این رژیم غذایی پیروی می‌کنند. بسیاری از هندوها نیز یا گیاهخوارانی هستند که مصرف لبنیات را جایز می‌دانند یا از رژیم گیاهخواری حاوی شیر و تخم‌مرغ تبعیت می‌کنند.

البته همه کسانی که به رژیم غذایی گیاه‌خواری حاوی شیر و تخم‌مرغ پایبندند، به آن باور مذهبی ندارند. بسیاری به دلیل حمایت از حقوق جانوران و محیط زیست و سلامتی خود این رژیم غذایی را برگزیده‌اند.