خواص دانه های روغنی

 

دانه های روغنی  و خواص آنها

کنجد

 

کنجد

کنجد از دانه های روغنی است که منبع بسیار بالایی از مس است. ماده مناسب برای کسانی است که دچار آرتریت روماتوئید هستند. همچنین دارای ضدالتهابی و آنتی اکسیدان بسیار قوی است که درد و تورم و علائم بیماری را کاهش می دهد. کنجد سرشار از آهن است. دارای منگنز، کلسیم، روی فراوان است که برای تقویت استخوانها مناسب است. این مواد باعث کاهش عفونت در بدن می شوند، همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. کنجد سرشار از فیبر است، پروتئین گیاهی بالایی دارد، بنابراین مناسب گیاهخوارن است. از دیابت جلوگیری می کند. مقدار روی در آن مناسب کسانی است که دارای شوره سر هستند. فیبر موجود در آن از سرطان جلوگیری می کند. منیزیم و کلسیم موجود در آن باعث آرامش در افراد می شود. آهن موجود در آن مناسب افرادی است که از کم خونی رنج می برند. کنجد برای سلامت چشم مفید است. فسفر، کلسیم و روی در آن مناسب افرادی است که از پوکی استخوان رنج می کشند. مناسب سلامت دهان و دندان است، برای بهبود هضم غذا کمک می کند و جلوگیری می کند از یبوست. همچنین دانه کنجد مناسب پوست است. و در آخر اینکه کنجد فواید فراوان دیگری دارد که یکی دیگر از آنها مناسب کسانی است که از چاقی رنج می برند.

سویا

سویا

سویا نیز مانند دیگر دانه های روغنی سرشار از منابع غنی است. سویا سرشار از مس، فسفر، منگنز فراوان است که برای قلب بسیار مفید است. سویا دارای B1, B9, K است. بخاطر پروتئین بالای آن جایگزین گوشت می شود و مناسب گیاهخواران است. سویا منبع خوبی برای پوست است. ضد پیری است، سرشار از اسیدهای اُمگا  است که چربی آن مناسب بیماریهای قلبی و عروقی است. سویا حاوی اسید فیتیک است که بعنوان آنتی اکسیدان قوی کار می کند و از بروز بسیاری از بیماریها مثل سرطان، دیابت، التهاب معده و ... جلوگیری می کند. سویا یکی از مواد مغذی مناسب برای کاهش وزن کسانی است که از چاقی رنج می کشند. کلسیم موجود در آن از پوکی استخوان جلوگیری می کند. سویا از سندرم یائسگی در بانوان جلوگیری می کند. این ماده مغذی مناسب کسانی است که از کلسترول بالا رنج می کشند. همچنین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، چراکه پروتئین بالای گیاهی آن باعث بهبود عملکرد هوش و مغز شده و از آلزامیر جلوگیری می کند. سویا حاوی استرولهای کیاهی بالاست که سطح کلسترول خون را پائین آورده و باعث تنظیم چربی خون می شود. باید گفت سویا از دیابت نوع 2 جلوگیری می کند و مشکلات سلامتی مزمن را کاهش می دهد. بخاطر روی موجود در آن قدرت بدن را بالا می برد. منیزیم موجود در آن از میگرن جلوگیری می کند. فولات موجود در سویا از افسردگی جلوگیری می کند و باعث بهبود خلق و خو می شود. این دانه روغنی مناسب کسانی است که میخواهند پوست و موی شفاف و زیبا داشته باشند.

زیتون

 

زیتون

این دانه گیاهی سرشار از اُمگا 3 فراوان است. چربی این روغن برای قلب و عروق بی ضرر است و از سکته قلبی جلوگیری می کند. روغن موجود در این دانه گیاهی بصورت شگفت آوری برای دستگاه گوارش و روده مفید است و به سیستم هضم کمک می کند. این دانه گیاهی بخاطر سروتونین موجود در آن درمان مناسبی است برای کسانی است که از افسردگی رنج می برند. همچنین بخاط وجود اسیدهای چرب اُمگا 3 و 6 تقویت کننده حافظه است. باید دانست این روغن مفید تسکین دهنده درد هم هست. یکی از دانه های مفید برای پوست و مو است که به پاکسازی پوست کمک می کند.

تخمه آفتاب گردان

 

تخمه آفتاب گردان

تخمه آفتابگردان منبع بسیار غنی از ویتامین e ،b است. این دانه روغنی سیستم ایمنی بدن را محافظت می کند، همچنین سرشار از آنتی اکسیدانهای قوی هستند که برای سلامتی پوست و مو مناسب هستند. تخمه آفتابگردان سرشار از پروتئین است. دارای فیبر بسیار زیادی است که مناسب قلب و سیستم گوارش بدن است و از بروز سرطان جلوگیری می کند.

تخمه کدو

تخمه کدو

این دانه روغنی سرشار از ویتامین b است. همچنین تخمه کدو حاوی آهن، منیزیم، زینک و پروتئین است. تخمه کدو سرشار از اسید آمینه فراوان است که باعث کاهش استرس و اضطراب می شود. این دانه روغنی حاوی اسیدهای چرب ضروری است که برای سلامتی رگها و قلب و عروق مفید هستند.

شاه دانه

شاه دانه

دانه ای بسیار مغذی که منبع کامل پروتئین است. این دانه حاوی فیبرهایی است که برای سلامت قلب و سیستم گوارشی مفید هستند. این دانه روغنی حاوی اُمگا 3 و 6 است که مناسب پوست و مو است. همچنین این دانه گیاهی حاوی ترکیبات گیاهی به نام فیتوسترول و کلسترول بالاست. همچنین وجود چربی اُمگا 3 مناسب سلامت چشم و مغز است .

کتان

کتان

این دانه مغذی منبع اصلی فیبرهای حلال هستند. میزان کلسترول را کاهش می دهد، بنابراین باعث احساس سیری می شود. تخم کتان میزان قند خون را کنترل می کند. چربی اُمگا 3 موجود در آن برای سلامتی عروق مناسب است که باعث جلوگیری از سکته قلبی می شود. همچنین از بروز سرطان جلوگیری می کند. این دانه های گیاهی سرشار از خواص فراوان هستند.