یوگا و مدیتیشن

 

یوگا و مدیتیشن

مفاهیم یوگا و مدیتیشن

یوگا

یوگا واژه ای است سانسکریت به معنای به یکپارچه و یگانگی رسیدن. قدمت آن هنوز مشخص نیست اما حدود 5000 سال پیش در مشرق زمین و سرزمینهای گنگ و هیمالیا (هند) متد فکری جدیدی بوجود آمد که حرکاتی آرام جسمی با دم و بازدم مناسب، روحی و روحانی بود. مجموعه آنها را یوگا می گویند. که انجام آن مراحل مختلف دارد. به افرادی که سالهاست این ورزش و نظام فکری را دنبال می کنند را یوگی می گویند.

رژیم غذایی در یوگا بسیار مهم است. یکی از رژیم های غذایی در یوگا ساتویک است. در این رژیم یوگی ها از رژیم گیاهی به همراه مقدار کمی ادویه استفاده می کند. این رژیم غذایی که همان گیاهخواری است باعث سبکی معده می شود و آرامش را برای گیاهخواران به ارمغان می آورد و تعادل هورمونی را در بدن متعادل نگه می دارد.

مدیتیشن

مدیتیشن یا مراقبه به معنای التیام است. یعنی تمرین برای رسیدن به حالتی که در آن فرد با نادیده گرفتن محرکهایی که در اطرافش هست بصورت ارادی و خودآگاهانه ذهن خود را وا میدارد که سکوت کند، در نتیجه فردی که مدیتیشن می کند به آرامش می رسد و خودخواسته می خواهند از استرس و فشارهای دنیای مادی به دور باشند.

معمولاً کسانی گه مدیتیشن می کنند مانند افراد یوگی دارای تغذیه سالم است و اکثر کسانی که مدیتیشن می کنند گیاهخوار هستند.

باید در نظر داشت کسانی که یوگا و مدیتیشن می کنند می بایست هنگام انجام این ورزشها لباسهای با جنس پنبه، کتان و ... بپوشند که در موقع انجام حرکات و گرفتن تمرکز آرامش بیشتری داشته باشند.