شکلات وگن

 

تاریخچه شکلات وگن

یکی از دغدغه های گیاهخواران و افراد وگن تهیه دسر و شیرینهای خاص با منشا گیاهی است.

برای اولین بار این شکلاتها در سال 1967 در انگلستان و سال 1979 در آمریکا وارد بازار شد، این شکلات از یک لایه کارامل، یک لایه بیسکوئیت و یک لایه نازک شکلات بین آنها تشکیل شده است. این اولین شکلات با منشاء گیاهی بود در سطح جهان درست می شد.

 

شکلات وگن

معمولاً یکی از سوالات رایج در مورد شکلات وگن این است که این شکلات پروتئین خود را از کجا تأمین می کنند. شکلات از غلاف درخت درخت کاکائو می آید که سرشار از ویتامین است.

یک شکلات با کیفیت حاوی مواد کم و با مزیت بالاست که هیچ افزودنی ندارد، شامل: کاکائو، کره کاکائو، شکر و گاهی لسیتین و وانیل می باشد، در مقابل آن شکلات با کیفیت پائین دارای مواد تشکیل دهنده زیادی هستند مانند نشاسته غذایی، طعم دهنده های مصنوعی.

باید در نظر داشت شکلات شیری برای وگان ها حاوی شیر بادام یا شیر برنج هستند. این شکلاتها که حاوی مواد تشکیل دهنده حیوانی نیستند در فروشگاهها یافت می شوند. البته اکثر شکلاتهای محلی نیز گیاهی هستند.

 

شکلات وگان با مغز پسته

شکلات وگان با مغز پسته

مواد لازم

طرز تهیه

ابتدا خرما و کشمش را در آب برای 30 دقیقه خیس می کنیم، بعد هسته های خرما و کشمش را درآورده و در غذاساز ریخته تا کاملاً له شود. بادام را اضافه کنید تا پودر شود و کمی آب به آن اضافه کنید. سپس کاکائو، کشمش و دوشاب را به مواد اضافه کنید، مخلوط را در کاسه ریخته و پسته خرد شده را به آن اضافه کنید و دوباره مخلوط می کنید. مواد را در سینی مخصوص ریخته در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت شده بعد برش بزنید.

 

شکلات وگان با مغز گردو

شکلات وگان با مغز گردو

مواد لازم

طرز تهیه

کره بادام زمینی و پودر کاکائو و شیره خرما را با هم مخلوط کرده سپس گردوها را به آن اضافه کرده و مواد را با هم مخلوط می کنید، بعدد مواد را در هر قالبی که دوست داشتید بریزید و به مدت 2 ساعت در یخچال بگذارید.

 

موس شکلات وگان

موس شکلات وگان

مواد لازم

طرز تهیه

ابتدا پودر کاکائو، قهوه و نمک دریا را در قابلمه ریخته و هم می زنیم تا مواد یکدستی به دست بیاید بعد شیر نارگیل را به آن افزوده و شیره افرا و طعم دهنده های دیگر را به موس اضافه کرده و هم بزنید سپس خرما را به موس اضافه کنید در آخر مواد را در داخل مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط می کنید تا حالت خامه ای شود، موس شکلاتی ما آماده است.

پودینگ شکلاتی گیاهی

پودینگ شکلاتی گیاهی

مواد لازم

طرز تهیه

ابتدا پودر کاکائو و نشاسته ذرت را در کاسه ریخته و با هم مخلوط می کنیم، در صورتی که بخواهیم طعم غلیظ تری داشته باشد کاکائو و شکر را بیشتر می کنیم، بعد نصف شیر بادام را به مواد اضافه می کنیم و مواد را با هم مخلوط می کنیم، شعله را کم کرده و مخلوط کاکائو و نشاسته ذرت را اضافه می کنیم و مواد را با هم مخلوط می کنیم و مرتب هم می زنیم تا پودینگ حالت فرنی شود، پودینگ که کمی خنک شد کنار می گذاریم تا خنک شود. پودینگ شکلاتی گیاهی ما آماده است.