فواید گیاه خواری

فواید گیاه خواری

فواید گیاه خواری چیست

غذای اکثر گیاه خواران منابع غیرحیوانی است، مثلاً استفاده از سبزیجات، صیفی جات و.... باید دانست از علل مهم سکته قلبی در افراد انسداد عروق است که بر اثر وجود کلسترول موجود در فرآورده های حیوانی بوجود می آید. به همین دلیل گیاه خواران کلسترول خونشان پائین است و معمولاً دچار سکته قلبی، مغزی، سرطانها و دیگر بیماریها نمی­شوند.

سوال اینجاست که چربی موجود در بدن گیاه خواران چگونه تأمین می شود؟ این چربیها از منابع طبیعی گیاهی مثل، سویا، تخمه آفتاب گردان و چربیهای دیگر گیاهی تأمین می شود که برای بدن ضرر ندارند.

در واقع کمبود چربی در غذای گیاه خواران و وگن ها باعث جلوگیری از چاقی، چربی خون و بیماریهای مربوط به آن می شود.

گیاه خواران بخاطر استفاده از رژیم گیاه خواری زندگی طولانی دارند چرا که عدم مصرف گوشت باعث امید بیشتر در زندگی می شود.

از نظر بسیاری از دانشمندان رژیم های غذایی کم کالری می تواند منجر به طول عمر در افراد شود. همچنین یکی از علل زندگی طولانی کاهش مصرف پروتئین است. پس با مصرف کمتر مواد پروتئینی مانند گوشت، ماهی و عمر خود را افزایش دهند.

کسانی که از رژیم گیاهخواری استفاده می کنند، عمر طولانی تری نسبت به گوشت خواران دارند، چرا که گیاهخواران به علت عدم استفاده پروتئین های حیوانی مانند گوشت امید در زندگیشان بیشتر و روند پیری در آنها کندتر اتفاق می افتد.

از دیگر فواید گیاهخواری تأثیر مثبتی است که مواد موجود در گیاهان بر روی استخوانها می گذارند، چرا که برای حفظ استخوان ها تنها مصرف کلسیم و ویتامین D کافی نیست، مواد غذایی دیگری چون منیزیم، ویتامین ها، فیتواستروژن ها و ... برای حفظ سلامت استخوانها نیاز است و این رژیم غذایی در بین گیاهخواران به وفور یافت می شود.

گیاهخواران می بایست برنامه ریزی غذایی مناسبی برای خود اتخاذ کنند، چرا که عدم مصرف لبنیات و گوشت به مرور بر بدن آسیب می رساند ولی می توان با رژیم مناسب از انواع مواد با منشاء گیاهی آن در سبد غذایی قرار داد تا آسیبی به بدن نرسد.