خواص سبزیجات

خواص سبزیجات

1400/11/02 21:26:56

یکی از مواد مغذی و مفید برای گیاهخواران، سبزیجات است، سبزیجات دارای خواص معجزه آسایی هستند.

اسفناج

اسفناج یکی از سالم ترین سبزیجات، سبزیجات حاوی پتاسیم، فیبر غذایی، اسید فولیک، ویتامین  A و  C هستند. در بین سبزیجات اسفناج را می توان شاه سبزیجات نام برد که دارای خواص فراوانی است. اسفناج حاوی آنتی اکسیدانهای فراوان است. این آنتی اکسیدان­های موجود در اسفناج موجب پیشگیری از انواع بیماری است. یکی از خواص آن مفید بودن برای قلب است و همچنین بخاطر چربی سوزی بالایی که دارد باعث کاهش وزن در افراد می شود.

شوید

شوید، از سبزیجات مفیدی که به وفور در سبد غذایی ایرانیها یافت می شود. یکی از خواص آن کاهش اسپاسمهای عضلانی کمر است. باید در نظر داشت که تخم شوید درمان بیماریهای معده، بی خوابی و غذاهای نفاخ است.

تره

تره بخاطر شکل و مزه ای که دارد کاهش دهنده  فشار و کلسترول خون است. تره حاوی پتاسیم زیاد است. باید در نظر گرفت که بخاطر ادرار آور بودن آن عملکرد سم زدایی بدن را برعهده دارد. همچنین دارای منیزیم فراوان است که برای جلوگیری از سرطان بسیار مفید است، به سوهاضمه کمک می کند همچنین برطرف کننده سوزش معده و یبوست و بواسیر است. از خواص دیگر آن رفع کننده ناراحتی های طحال و درمان نقرس، درد مفاصل و ... است. بیشتر با تره آشنا شویم.

تربچه

تربچه نیز از سبزیهایی است که دارای خواص فراوانی مثل پیشگیری از سرطان است. همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی بدن را دارد و بسیار اشتهاآور است و دارای ویتامین C است. این سبزی بیماریهای دهان و پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. باید در نظر داشت خاصیت برگهای تربچه بیشتر خود تربچه است. این سبزی مناسب کسانی است که بیماری گواتر، سنگ کلیه و کیسه صفرا دارند است.

ریحان

ریحان، سبزی آرامبخش و خواب آور است. این سبزی خوص معجزه آسای دیگری نیز دارد، ضد یبوست، ضد تشنج، رفع کننده سردردهای عصبی و سرگیجه است. این سبزی تقویت کننده اعصاب و شیرمادران است.

شاهی

محرک کلیه هاست و دارای ویتامینهای A,C است. شاهی حاوی آنتی اکسیدانهای فراوان است. شاهی قند خون را پائین می آورد و کک و مک پوست را از بین می برد. شاهی چربی و کلسترول های بد خون را کاهش می دهد، از طرفی سنگ کیسه صفرا، مثانه و کلیه ها را از بین می برد.

جعفری

جعفری، خون ساز ترین سبزی، حاوی ویتامینها و املاح معدنی آهن، کلسیم و فسفر فراوان است. جعفری تصفیه کننده خون و ضدعفونی کننده روده هاست. تخم، ریشه، ساقه و برگ جعفری دارای خاصیت فراوان هستند.

ترخون

ترخون دارای عطری تند است، اشتهاآور و خوشبو کننده دهان است. همچنین مهار کننده رشد میکروبهای پوست است. ترخون تقویت کننده اعصاب، آرامبخش است و کمک کننده خوبی است برای هضم غذا، از طرفی سم زدایی قوی دارد و تسکین درد است.

گشنیز

گشنیز کاهش کننده قندخون است، موثر برای رفع عطش و تهوع، تقویت کننده قلب، مغز و معده است. همچنین ضد اسپاسم، درمان بیماریهای کبد و طحال است و محرک و اشتها آور است. همچنین این سبزی جوشهای پوستی و دهانی ناشی از گرمی غذاها را برطرف می کند.

نعنا

نعنا از سبزیهای مفید برای درمان آنفولانزا، سرماخوردگی، سرفه، تنظیم فشار خون، کاهش دردهای دستگاه گوارش، درمان بیماریهای معده، روده، تهوع، اسهال و مفید برای درمان بدن و رفع بیماریهای دیگه است. همچنین درمان بیماریهای روحی و عصبی، بواسیر، تپش قلب و سکسکه است و خوشبو کننده دهان است.

پیازچه

پیازچه از سبزیهایی است که کاهش دهنده قندخون است، همچنین باعث کاهش کلسترول خون بالا، کاهش دهنده فشار خون، سرطان و ... است، همچنین حاوی ویتامین C است که باعث ارتقاء سیستم ایمنی بدن می شود. پیازچه همچنین دارای فیبر، منیزیم، پتاسیم، مس و ویتامین 6B است.

شنبلیله

این سبزی بی نظیر، که باعث بهبود مشکلات گوارشی، معده و ... می شود، التهابات داخل بدن را کاهش می دهد، طعم و بوی بی نظیر آن بعنوان ادویه استفاده می شود و اشتهاآور است، درمان کننده دیابت نوع 2 است، مشکلات کلیه، نقرس، اگزوما، دردهای سیاتیک و ... را بهبود می بخشد. درمان کننده زخمهای داخل دهان، دملها، جوشها، سرفه های مزمن و ... است.

سیر 

این خوردنی بی نظیر دارای خواص معجزه آسایی است. از جمله کاهش دهنده فشار خون، کاهش دهنده کلسترول خون، مناسب برای سلامت قلب، جلوگیری از بیماریهای عصبی، حاوی مواد معدنی مانند فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم و آهن، همچنین حاوی گوگرد و کلر می باشد. سیر حاوی ویتامینهای B6، B،A،K،C می باشد. سیر مناسب بهبود زخمهاست، از مسمومیتهای فلزات جلوگیری می کند، همچنین درمان کننده مشکلات گوارشی است. سیستم ایمنی را تقویت می کند. جلوگیری از سرطان می کند، عفونتهای کلیه را برطرف می کند، مناسب کلیه ها و ... سیر یکی از خوردنهایی است که به تنهایی شفا دهنده همه امراض و تقویت کننده بدن است.