خواص حبوبات

خواص حبوبات

1400/11/02 21:26:03

 

حبوبات و خواص آنها

تا به حال فکر کرده اید حبوباتی که ما مصرف می کنیم چه خواصی دارند؟

نخود

یکی از پرخاصیت ترین حبوبات است. سرشار از منابع مغذی بسیاری مثل ویتامینها و مواد معدنی است. علاوه بر آن دارای فیبر بالایی است و می تواند کلسترولهای بد و چربی های غیر مفید بدن را کاهش دهد، هرچند بسیار نفاخ است ولی یبوست را از بین می برد.

لپه

لپه یکی از حبوبات پرمصرف است. این ماده مغذی سرشار از پتاسیم و سدیم است، برای همین مناسب بیماران با فشار خون بالاست. لپه سرشار از فیبر است که به پیشگیری از یبوست کمک می کند. همچنین کاهش دهنده کلسترول خون است، از طرفی کاهش دهنده بیماریهای قلبی است. لپه نیز مثل بقیه حبوبات دیگر نفاخ است.

عدس

یکی از حبوباتی که طرفدار بسیار دارد عدس است، که شامل عدس سبز و قرمز می شود. عدس منبع بسیار غنی از پروتئین گیاهی است. از خواص آن دیر هضم شدن آن است که سیری طولانی مدت را به همراه دارد. بنابراین گزینه خوبی برای کسانی است که می خواهند رژیم بگیرند. عدس حاوی فیبر بالایی است که در درمان یبوست سودمند است، همچنین سرشار از آهن گیاهی است که اگر با لیموترش استفاده شود باعث جذب بیشتر آهن به بدن می شود.

لوبیا چیتی

لوبیا چیتی فاقد کلسترول است و قند موجود در آن کمتر از انواع دیگر لوبیاست، پس مناسب کسانی است که دیابت دارند. لوبیا چیتی سرشار از پروتئین گیاهی است. مناسب کسانی است که از پوکی استخوان رنج می برند، درمان اختلالات کلیه است و ...

لوبیا قرمز

لوبیا قرمز حاوی مقدار کمی سدیم است ولی دارای پتاسیم بالاست، لوبیا قرمز مناسب افرادی است که دارای فشار خون بالا هستند. قند موجود در آن بسیار کم است، بنابراین مناسب افرادی است که از بیماری دیابت رنج می برند. لوبیا قرمز منبع بسیار زیادی از فیبر است. همچنین لوبیا مناسب دستگاه گوارش است و از سرطان جلوگیری می کند.

لوبیا سفید

لوبیا سفید سرشار از سدیم است. همچنین دارای مواد مغذی فراوانی است از جمله اسید فولیک که باعث می شود از رشد سلولهای سرطانی جلوگیری کند. مصرف لوبیا سفید کلسترول خون را پائین می آورد.

لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی به اندازه بقیه لوبیاها ارزش غذایی دارد، نفاخی کمتری دارد. سرشار از پروتئین است و دارای ویتامین B است. همچنین فیبر موجود در آن از بروز سرطان جلوگیری می کند. گزینه مناسبی برای افراد دیابتی است.

لوبیا سیاه

جالب است بدانید لوبیا سیاه طعم منحصر به فردی دارد، طعمی بین گوشت قرمز و قارچ. برای همین دارای محبوبیت بالایی است. منبع مهمی از انواع آنتی اکسیدانهاست و ضدسرطان است. اسیدفولیک آن نسبت به بقیه لوبیاها بیشتر است.

ماش

متاسفانه ماش با وجود اینکه سرشار از مواد مغذی فراوان است ولی در سبد غذایی ما جایگاه چندانی ندارد. ماش دارای اسیدفولیک بسیار بالایی است، پتاسیم بالای آن مناسب بیماران فشارخونی است. سرشار از منگنز، سلنیوم و آنتی اکسیدانهای قوی است. به نسبت بقیه حبوبات کالری کمتری دارد. جوانه ماش به اندازه ماش دارای خاصیت فراوانی است.