مدیتیشن و گیاهخواری

 مدیتیشن و گیاهخواری

مدیتیشن

مدیتیشن یا مراقبه به معنای التیام است. یعنی تمرین برای رسیدن به حالتی که در آن فرد با نادیده گرفتن محرکهایی که در اطرافش هست بصورت ارادی و خودآگاهانه ذهن خود را وا میدارد که سکوت کند، در نتیجه فردی که مدیتیشن می کند به آرامش می رسد و خودخواسته می خواهند از استرس و فشارهای دنیای مادی به دور باشند.

معمولاً کسانی گه مدیتیشن می کنند مانند افراد یوگی دارای تغذیه سالم است و اکثر کسانی که مدیتیشن می کنند گیاهخوار هستند.

باید در نظر داشت کسانی که یوگا و مدیتیشن می کنند می بایست هنگام انجام این ورزشها لباسهای با جنس پنبه، کتان و ... بپوشند که در موقع انجام حرکات و گرفتن تمرکز آرامش بیشتری داشته باشند.

مدتیشن و آئین هندو

مدیتیشن ریشه در آئین هندو دارد و قدمتی چند هزار ساله دارد.

مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن است. شخص در مدیتیشن به آرامی توجه را به درون خود می برد تا در نهایت به آرامش جسم و ذهن دست پیدا کند. مدیتیشن تمرکز، آرامش و افزایش بهبودی سلامت انسان است.

در مدیتیشن انسان به فرد جدید تبدیل می شود، یعنی یاد می گیرد بدون قضاوت به افراد نگاه کند و در نهایت درک بهتر از زندگی می رسد.

یکی از مهمترین حرکات در مدیتیشن مراقبه است، یعنی تسلط بر ذهن. در واقع هدف غایی آن تربیت و کنترل ذهن توسط تکنیک های درون گرانه برای رسیدن به شادی آگاهی و آرامشی عمیق و طولانی است. اصل در مدیتیشن تمرکز ذهن و آزاد کردن نیروی چاکرا و آرامش روحی و جسمی است که در نهایت فرد تواناتیی کنترل این نیرو را بدست می آورد. در مدیتیشن استرس، افسردگی و دردهای مزمن کاهش می یابد، استرس ذهنی و فیزیکی باعث افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول می شود که بسیار برای ذهن و جسم مضر است، پس با مدیتیشن سطح استرس و اضطراب را کاهش می دهیم.

در واقع مدیتیشن یک مهارت است،

مزایای مدیتیشن

کنترل اضطراب، بهبود سلامتی عاطفی، باعث خودآگاهی و درک قوی تر از خود می شود، استقامت و قدرت بدن را افزایش می دهد، باعث تقویت حافظه می شود، باعث مهربانی و دوست داشتن در بین افراد می شود، باعث افزایش قدرت اراده در افراد می شود، بهبود خوای، کمک به کاهش دردهای بدنی، کاهش فشار خون بالا و جلوگیری از سکته.

گاهی به مدیتشن اسکن بدن نیز گفته می شود: یعنی با مدیتیشن ابتدا اجازه دهید استرس به کل بدن پخش شود بعد بدن را از پاها ریلکس کند تا به نوک سر برسد از این طریق خود شاهد آرام شدن کل بدن باشید.

مدیتیشن ذهن آگاهی:

نوعی مدیتیشن هست که ذهن را از گذشته و آینده دور نگه می دارد و افراد را وادار می کند که در حال باشند.

مدیتیشن آگاهی از تنفس:

یعنی نوعی مدیتیشن که تنفس را تحریک می کند. معمولاً افراد حرفه ای و عمیق به آرامی نفس می کشند، تنفس را شمارش می کنند و در تنفس خود تمرکز دارند. در این مدیتیشن تمرکز افراد بهبود یافته، اضطرابشان کاهش می یابد، انعطاف پذیری عاطفی بالا.

مدیتیشن همراه با یوگا:

فعالیت فیزیکی از مدیتیشن است که همراه با حرکات ترکیبی از تنفس عمیق و مانترا است. از این طریق سلامت روان را با کاهش اضطراب و افسردگی بهبود می بخشیم.

مدیتیشن ذن:

شکلی از مدیتیشن که می تواند بخشی از تمرین بودایی باشد. بسیاری از افرادی که ذن انجام می دهند می بایست گامهایی خاص از وضعیت بدنی خود داشته باشند. هدف موقعیت راحت، تمرکز بر نفس کشیدن و مشاهده افکار بدون قضاوت افراد است.

ذهن آگاهی در مدیتیشن شامل:

  • بهبود واکنش های احساسی
  • بهبود رضایت روابط
  • بهبود حافظه
  • بهبود تمرکز
  • کاهش تثبیت احساسات منفی

مدیتیشن به افراد زیر بسیار کمک می کند:

  • کسانی که همیشه عصبانی هستند
  • افراد سرخورده
  • کسانی که تعارضات بین فردی دارند

دوباره، این شکل تفکر شبیه به ذهن آگاهی است، اما به نظم و انضباط بیشتری نیاز دارد. افراد ممکن است آن را ترجیح دهند اگر به دنبال آرامش و مسیر معنوی تازه هستند.