نجات زمین با تغییر عادات غذایی

نجات زمین با تغییر عادات غذایی

نجات زمین با تغییر عادات غذایی

آیا تغییر عادات غذایی می تواند سیاره زمین را نجات دهد؟

طی سالهای گذشته سوالی که ذهن اکثر دانشمندان را به خود جلب کرده این است که چگونه عادات غذایی می تواند زمین را نجات دهد.

توصیه های مکرر مایکل پولن نویسنده مواد غذایی مبنی بر «خوردن غذا، نه زیاد، بیشتر گیاهان»، عادات غذایی ناسالم ما را هدف قرار می دهد. اما به نظر می رسد خط او می تواند به همان اندازه به عنوان یک فراخوان برای محافظت از محیط زیست عمل کند. طی گزارشهای مکرر دانشمندان: برای مقابله با تغییرات آب و هوایی جهانی و کاهش تأثیرات خود بر روی کره زمین می بایست مصرف گوشت و لبنیات را کاهش دهیم.

کمیسیون EAT-Lancet، متشکل از 37 متخصص از 16 کشور، اعلام کرد که تغییر آنچه می خوریم بزرگترین گامی است که می توانیم برای بهبود سلامت خود و کره زمین برداریم. این کمیسیون توصیه کرد که باید میزان مصرف میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل ها را دو برابر کنیم و بیش از 50 درصد از غذاهای سالم کمتری مانند گوشت قرمز و قندهای اضافه شده را کاهش دهیم، لبنیات هم در خط آتش هستند.

طی سالهای اخیر بسیاری از کشورها برای جلوگیری از آسیب زدن به جو زمین بجای استفاده از بنزین در خودروها رو به سمت استفاده از خودروهای الکتریکی کردند یا نصب پنلهای خورشیدی آوردند، و البته تغییر و دستیابی به رژیم غذایی مانند استفاده از محصولات وگان، چگونه وگان شدن، انواع وگان ها، محصولات ارگانیک، محصولات محلی که عمدتاً مبتنی بر گیاهخواری و مصرف کم گوشت هستند. می تواند تغییرات مثبت بیشتری در سیاره و جو زمین ایجاد کند.

انسانها می توانند میوه، سبزیجات و آجیل و خشکبار، دانه های روغنی، گیاهان دارویی و... را جایگزین گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی کنند که هم برای سلامتی آنها مفید است و هم برای سلامتی زمین.

در نیوزیلند نرخ بالایی از بیماریهایی داریم که با سطوح بالای مصرف گوشت و لبنیات، به ویژه سرطان روده، چاقی و بیماری های قلبی مرتبط هستند. باید در نظر داشت که خوردن گیاهان منجر به کاهش بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2 و سرطان روده دارد.

دیگر نباید گوشت و لبنیات را برای سلامتی و تندرستی ضروری دانست.

طبق نظریه بسیاری از دانشمندان افرادی که بیشتر غذاهای گیاهی را مصرف می کنند، 16 درصد کمتر از بقیه افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، 32 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی قرار دارند، به هر دلیلی در مقایسه با کسانی که کمتر غذاهای گیاهی را مصرف می کنند.

بنابراین با مصرف درست محصولات گیاهی و وگان، محصولات ارگانیک و کم کردن مصرف لبنی و گوشتی می توانیم زمین را از شرایط موجود نجات دهیم.