اوو لاکتو وجترین

اوو لاکتو وجترین

1401/01/23 17:02:43

رژیم غذایی لاکتو-اوو-گیاهخواری (Ovo lacto vegeterian )

رژیم غذایی لاکتو-اوو-گیاه خواری یک رژیم غذایی عمدتاً گیاهی است که گوشت، ماهی و مرغ را از رژیم غذایی حذف می کند، اما لبنیات و تخم مرغ در سبد غذایشان است .

"لاکتو" به محصولات لبنی و "اوو" به تخم مرغ اشاره دارد.

بسیاری از افراد برای کاهش مصرف محصولات حیوانی به دلایل اخلاقی، زیست محیطی یا سلامتی، رژیم غذایی لاکتو-اوو-گیاهخواری را اتخاذ می کنند.

در ادامه به بعضی از فواید و معیاب این رژیم غذایی اشاره می کنیم.

فواید لاکتو اوو گیاهخواری

یک رژیم لاکتو-اوو-گیاهی به خوبی برنامه ریزی شده می تواند از طرق مختلف برای سلامتی این افراد مفید باشد.

پیشگیری از دیابت نوع 2

گیاهخواران Lacto-ovo کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. گفته می شود، در حالی که خوردن گوشت با خطر بالاتر دیابت نوع 2 مرتبط است، اثرات محافظتی رژیم های گیاهخواری ممکن است با کمبود گوشت ارتباطی نداشته باشد.

رژیم های گیاهخواری با افزایش مصرف غذاهای سالم مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل و کاهش مصرف چربی های اشباع شده و ترانس، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهند.

همچنین کنترل قند خون را افزایش داده، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشند، و سطح قند خون شما را تنظیم می کند.

علاوه بر این، رژیم های گیاهی سرشار از فیبر هستند که هضم را کند می کند و کنترل قند خون را بهبود می بخشد. همچنین نشان داده شده است که رژیم های غذایی گیاهخواری هموگلوبین A1c را کاهش می دهد، که نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون است.

کمک به کاهش وزن

رژیم های لاکتو-و-گیاهخواری می توانند به شما در حفظ وزن سالم یا کاهش وزن کمک کنند.

رژیم های گیاهخواری معمولاً دارای فیبر بالا و کالری کم هستند که ممکن است احساس سیری را تقویت کرده و از پرخوری جلوگیری کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های گیاه‌خواری به پیشگیری و معکوس کردن چاقی و بیماری‌های مرتبط با چاقی کمک می‌کنند.

یک مطالعه روی تقریباً 38000 نفر نشان داد که گیاهخواران شاخص توده بدنی (BMIکمتری نسبت به همه چیزخواران دارند). BMI بالاتر با مصرف پروتئین بالا و دریافت فیبر کم همراه بود، که نشان می‌دهد رژیم‌های گیاهی سرشار از فیبر ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

بهبود سلامت قلب

خوردن گوشت، انواع خاصی از چربی ها و کربوهیدرات های تصفیه شده همیشه با تصلب شرایین مرتبط بوده است، که باعث ایجاد پلاک در شریان های افراد می شود که می تواند منجر به بیماری قلبی شود.

رژیم گیاهخواری خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش داده و نتیجه معکوس می دهد. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که غذاهای حیوانی محدود باشد، همانطور که در مورد رژیم غذایی لاکتو-اوو-گیاهخواری صادق است.

رژیم های غذایی گیاهی جریان خون را به قلب و سلامت رگ های خونی را بهبود می بخشد همچنین فشار خون را کاهش داده و باعث کاهش خطر بیماری قلبی در افراد می شود.

کاهش خطر سرطان

رژیم های گیاهخواری با کاهش خطر ابتلا به سرطان های مختلف مرتبط است. بررسی 96 مطالعه نشان داد که خطر مرگ ناشی از سرطان در گیاهخواران در مقایسه با همه چیزخواران 8 درصد کمتر است.

تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان را می توان با خوردن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات به میزان قابل توجهی کاهش داد. بعلاوه، برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی حاوی گوشت قرمز و فرآوری شده می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد.

کاهش خطر سنگ کیسه صفرا

گیاهخواران Lacto-ovo کمتر در معرض ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا هستند، وضعیتی که در آن قطعات سخت و سنگ مانند کلسترول یا بیلی روبین در کیسه صفرا تشکیل می شود.

یک مطالعه 6 ساله روی 4839 نفر نشان داد که خطر ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا در افراد غیر گیاهخوار 3.8 برابر بیشتر از گیاهخواران است. این ممکن است به دلیل مصرف کمتر کلسترول در افرادی باشد که رژیم های گیاهخواری دارند.

کلام آخر

پیروی از یک رژیم غذایی لاکتو-و-گیاهخواری ممکن است از کاهش وزن سالم کمک کند، به سلامت قلب شما کمک کند و خطر ابتلا به سرطان های خاص، دیابت نوع 2 و سنگ کیسه صفرا را کاهش دهد.

نکات منفی

اگرچه رژیم گیاهخواری فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما برنامه ریزی صحیح برای جلوگیری از اثرات نامطلوب سلامتی ضروری است. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

نیاز بالقوه به مکمل ها

رژیم گیاهخواری می تواند از نظر تغذیه ای کافی باشد، اما باید توجه بیشتری به دریافت آهن، پروتئین، روی و اسیدهای چرب امگا 3 شود. در صورت کمبود منابع غذایی حاوی این مواد مغذی، ممکن است مکمل های غذایی توصیه شود.