خواص غلات

خواص غلات

1400/11/05 10:57:22

خواص مهیج  غلات

گندم

شاید بتوان گفت گندم یکی از پرطرفدارترین غلات جهان است که دارای پروتئین گلوتن است. این گیاه مهم و حیاتی به آب و هوای خنک در فصل رشد و گرم و خشک در فصل برداشت احتیاج دارد. گندم حاوی مقدار زیادی مواد معدنی به ویژه پتاسیم، فسفر، منیزیم، آهن و روی است. همچنین گندم سرشار از ویتامین B است به ویژه تیامین که این ویتامین برای سیستم عصبی و نیاسین بسیار مناسب است که برای حفظ سلامت پوست ضروری است. همچنین گندم سرشار از ویتامین E است.

برنج

یکی از مهم ترین غلات و یکی از اقلام مهم غذایی جهان است، نیمی از جمعیت جهان از برنج بعنوان غذای اصلی استفاده می کنند. آبیاری و بارندگی برای این گیاه ضروری است. برنج دارای خواص زیادی است مانند، تقویت متابولیسم، مراقبت از پوست، کمک به هضم غذا، کاهش فشار خون بالا، تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماریهای قلبی و سرطان و ...

ذرت

ذرت گیاهی یک ساله است که ارزش غذایی فراوانی دارد. این گیاه دارای کالری و چربی است. همچنین منبع خوبی از فیبر است که سرشار از ویتامین های A,B,C ، املاح معدنی، کلسیم، پتاسیم و آهن است. باید در نظر داشت که بخش عمده آن نشاسته است.

جو

جو یکی از مهم ترین و پرکاربردترین غلات در زندگی روزمره است که در بسیاری از نان ها و غذاهای سنتی یافت می شود. جو حاوی ویتامین و مواد معدنی بسیار زیادی است مانند پروتئین، چربی بدون کلسترول، فیبر، کلسیم، آهن، منیزیم، زینک، فسفر، نیاسین، ویتامین B1,B2,B3,B6,B9.

ارزن

ارزن جهت تأمین مواد مغذی اساسی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان محسوب می شود. ارزن دارای ترکیبات معدنی و آلی فراوانی است که طبعی سرد و خشک دارد. ارزن به علت اینکه فاقد گلوتن است برای افراد مبتلا به سلیاک که نسبت به گلوتن حساس هستند بسیار مفید است و می توان از آن بجای گندم استفاده کرد. ارزن حاوی چربیهای اشباع شده است، دارای فیبر، پروتئین، فولات، نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین، کلسیم، آهن، مس، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سلنیوم، روی، ویتامین B,B6,E است.

چاودار یا گندم سیاه

این گیاه بسیار شبیه گندم و جو دوسر می باشد و یکی از غلات پرمصرف دنیا محسوب می شود. مقدار فیبر بالای آن به کاهش وزن و دستگاه گوارش کمک می کند همچنین خاصیت ضد سرطانی دارد، باعث کاهش قندخون می شود، مناسب کسانی که فشار خون بالا دارند، باعث کاهش کلسترول خون بالا می شود، حاوی منیزیم و کلسیم بالاست و از پوکی استخوان جلوگیری می کند، همچنین به رشد پوست و مو کمک می کند.