خواص روغن ذرت

خواص روغن ذرت

1401/01/23 16:57:34

روغن ذرت

ذرت یکی از محصولات کشاورزی است که در ایران و بسیاری از کشورهای خارجی بصورت انبوه کشت می شود. یکی از فراورده های این محصول روغن آن است که در طبخ غذا استفاده می شود. یکی از مهمترین عوامل در مصرف بالای این محصول، خواص روغن ذرت و ارزش غذایی آن است که شامل: ویتامین ها، اسیدهای چرب غیراشباع و قابلیت نگهداری طولانی آن است که این محصول را به ماده اصلی تهیه غذا و آشپزخانه ها تبدیل کرده است.

دانه های ذرت حاوی 4،5% روغن هستند که حدود بیش از نیمی از آن در جوانه گیاه ذرت وجود دارد که طی مراحلی این روغن به دست می آید. روغن ذرت مانند بسیاری از روغنهای گیاهی سرشار از مواد مغذی، اسیدهای چرب غیراشباع، ویتامین هایی چون E است. هر 100 گرم روغن ذرت شامل 900 کیلو کالری، 1 گرم اسید لینولیک یا اُمگا 3، 50 تا 60 گرم اُمگا 6، 25 تا 30 گرم اُمگا 9، 13 تا 14 گرم اسیدهای چرب اشباع شده، 15% ویتامین E، 100 گرم چربی.

خواص روغن ذرت

· پیشگیری از سرطان

روغن ذرت بخاطر دارا بودن اسیدهای چرب مانند اُمگا 3 و اُمگا 6 می تواند برای جلوگیری از سرطان مفید است.

· تقویت استخوانها

اسیدهای چرب غیراشباع در روغن ذرت می تواند برای استحکام استخوان ها مفید است. روغن ذرت سرشار از اُمگا 3 و اُمگا 6 است که می تواند برای تراکم استخوان ها مفید باشد.

· درمان مشکلات گوارشی

روغن ذرت سرشار از فیبر است که برای درمان بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات گوارشی مناسب می باشد. همچنین این ماده می تواند هضم غذا را بهبود بخشد و از یبوست جلوگیری کند.

· ضد التهاب

اُمگا 3 و اُمگا 6 و اکسیدان موجود در روغن ذرت خاصیت ضد التهابی دارند و می تواند در تسکین آن نقش به سزایی داشته باشد. همین امر باعث کاهش علائم مشکلات گوارشی، آرتروز، سردرد و التهابات پوستی می شود.

· بهبود بینایی

روغن ذرت حاوی ترکیباتی مانند فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان هایی مانند لوتئین است که می تواند فعالیت رادیکال های آزاد را در بدن خنثی کند. لوتئین قادر است از آب مروارید جلوگیری کند و سلامت چشم را بهبود بخشد.

· مراقبت از پوست

استفاده از روغن ذرت چه به صورت خوراکی و چه موضعی برای پوست مفید است. آنتی اکسیدان ها و توکوفرول های موجود در روغن به جلوگیری از عفونت های پوستی کمک می کند و در محو کردن لکه ها و درمان اگزوما مؤثر است. همچنین از چین و چروک صورت و علائم دیگر پیری جلوگیری می کند.

· کنترل سطح کلسترول

روغن ذرت حاوی استرول است و در صورت مصرف خوراکی از آن می تواند به کاهش جذب کلسترول مضر به بدن کمک کند. همچنین هر دو چربی های اشباع نشده می تواند برای کنترل التهاب و کلسترول اضافی مؤثر باشد.

· کاهش خط بیماری قلبی

اسیدهای چربی اشباع نشده روغن ذرت جایگزین مناسبی برای اسیدهای چرب اشباع شده است. زیرا این چربی ها باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شوند و می توانند از گرفتگی عروق جلوگیری کنند که باعث کاهش خطر بیماری قلبی می شوند.

· بهبود آلرژی

برخی از ترکیبات روغن ذرت برای کاهش آلرژی در بدن مناسب هستند و به حفظ علائم آسم و التهابات مخاط بینی کمک می کند.