خواص هویج

خواص هویج

1401/01/23 16:48:06

هویج

هویج از صیفیجات پرخاصیت و مفیدی است که حدود پنج هزار سال است که مردم در مناطق مختلف از آن استفاده می کنند و بسیار پرخاصیت است که برای بدن مفید است. از خانواده چتریان است مانند جعفری، شقاقل و شوید است. این میوه خوشمزه و مفید دارای برگ سبز و ریشه بلند است. این میوه دارای طعم بسیار خوبی است و سرشار از بتاکاروتن و آنتی آکسیدان است که برای سلامت چشم، پوست و گوارش مفید می باشد، کسانی که بطور مداوم هویج مصرف می کنند درای هوش بالاتری نسبت به بقیه هستند. این ماده غذایی پرخاصیت نه تنها برای بدن مفید است بلکه برای شادابی پوست هم مفید است.

این میوه پرخاصیت برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است که بصورت خام و پخته مصرف می شود، که با وجود کالری کم خاصیت بسیار زیادی دارد. هویج بخاطر طعم، رنگ و خاصیت فراوانی که دارد، طی سالها پیش جای خود را در صنعت غذا و شیرینی پیدا کرده و از عناصر مهم آشپزخانه های بزرگ جهان است.

هویج سرشار از ویتامین و مواد معدنی بسیار زیادی است مانند: ویتامین A,K,B6، که شامل بتاکاروتن، بیوتین، فیلوونون، پتاسیم و... است. بتاکاروتن موجود در هویج در بدن به ویتامین A تبدیل می شود که برای ایمنی بدن و بهبود بینایی مناسب است، همچنین بیوتین موجود یا ویتامین B در هویج نقش مهمی در متابولیسم چربی ها و پروتئین دارد، ویتامین K یا فیلونون موجود در هویج برای انعقاد خون و سلامت استخوان مفید و مهم است. پتاسیم موجود در هویج نیز برای کنترل فشار خون مفید است، B6 موجود در هویج برای تبدیل مواد غذایی به انرژی بسیار مفید است. کربوهیدرات موجود در هویج حاوی نشاسته و قند است که منبع خوبی از فیبرها است و برای کسانی که می خواهند رژیم بگیرند بسیار مفید است و سطح قند خون را کاهش داده و باعث جذب کلسترول از دستگاه گوارش و کاهش کلسترول خون می شود.

این میوه پرخاصیت مناسب ترین غذا برای وگانها و گیاهخواران است.

خواص هویج

· مناسب برای خون

· تقویت سیستم ایمنی بدن

· درمان عفونت ها

· بهبود کارکرد دستگاه گوارش

· سرشار از بتاکاروتن و ویتامین A

· تقویت نیروی بدنی

· آرامبخش پوست صورت

· خواص ضد سرطانی

· کالری و چربی پائین

· کندکردن روند پیری

· سلامت دهان و دندان

· پاکسازی سموم بدن

· تقویت استخوان ها

· سرشار از ویتامین K

· پاکسازی سموم کبد

· مفید برای دوران یائسگی و قاعدگی

· سرشار از کلسیم
· کنترل فشار خون
· منبع ویتامین های B
· مناسب پوست خشک
· پیشگیری از سکته مغزی
· سرشار از فیبر
· سلامت پوست و چشم
· خواص ضد پیری
· درخشان تر کردن پوست
· بهبود سریع زخم ها
· سرشار از پتاسیم
· منبع غنی آنتی اکسیدان
· سلامت و تقویت موهای سر
· از بین بردن لک و زخم
· سرشار از ویتامین A
· تقویت ناخن
· مراقبت از چشم ها
· منبع غنی ویتامین C
· مناسب زنان باردار
· پیشگیری از بیماری های قلبی