خواص عدس

خواص عدس

عدس قرمز

عدس قرمز، دال عدس، مرجمک یا مرجو یکی از حبوبات پر مصرف جهان است که در زمینهای غیرحاصلخیز و فقیر کشت می شود و یکی از قدیمی ترین حبوبات در جهان محسوب می شود که از عصر حجر مردم با آن آشنا بودند. این نوع عدس با پوست یا بدون پوست به فروش می رسد. همچنین این نوع حبوبات سرشار از پروتئین گیاهی است که در گذشته غذای افراد فقیر بوده و اکنون بخاطر شناخت مردم از خاصیت آن یکی از غذاهای اصلی وگان و گیاهخواران محسوب می شود.

این دانه خوش رنگ بیشتر در لیست رستورانهای آسیا و آفریقا موجود است. این مواد مغذی مناسب افراد گیاهخوار و وگان است.

عدس قرمز در کشور هندوستان به نام ماسور دال نیز شناخته می شود که یکی از اجزای اساسی رژیم غذایی مردم شبه قاره هندوستان است. این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی بسیار زیادی است که برای سلامتی انسان بسیار مفید است، دال عدس طعم گوجه فرنگی می دهد.

عدس قرمز سرشار از مواد معدنی بسیار زیادی است، مانند ویتامین های گروه B، همچنین حاوی اسید آمینه های مختلف، آهن، کلسیم، فسفر، پروتئین و مقدار کمی چربی است. چربی موجود در حبوبات از نوع غیراشباع است که ضرری برای سلامتی ندارد و از طرفی خوردن آن برای افرادی که اضافه وزن دارند مشکلی ایجاد نمی کند. پروتئین موجود در عدس با پروتئین گوشت برابری می کند، بطور مثال در 20 گرم دال عدس پروتئین بیشتری نسبت به20 گرم گوشت گاو وجود دارد. همچنین دال عدس در رفع کم خونی بسیار مؤثر است و باعث افزایش شیر مادران شیرده می شود.

مصرف دال عدس از مشکلاتی مانند پیری زودرس، آکنه پوست جلوگیری می کند و برای روشن کردن پوست بسیار مناسب است. مصرف این ماده غذایی به کاهش وزن کمک می کند و بخاطر وجود فیبر موجود در آن برای دستگاه گوارش مناسب است. دال عدس همچنین مناسب افراد دیابتی است زیرا باعث تنظیم گلوکز در خون می شود. مصرف این ماده غذایی برای استخوان ها، دندان ها و قوای بینایی بسیار مفید است. همچنین ضد سرطان است و باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود و از بسیاری از بیماری ها و عفونت ها جلوگیری می کند.

ارزش غذایی

با مصرف 100 گرم عدس قرمز، 116 کالری وارد بدن خود کنید. عدس قرمز دارای 0،4 گرم چربی، 2 میلی گرم سدیم، 369 میلی گرم پتاسیم، 20 گرم کربوهیدرات، 1،8 گرم قند است.

این ماده غذایی مناسب برای سوپ، خورش، کاری و غذاهای جانبی است. همچنین از آن برای تولید ماسک استفاده می شود.

این دانه گیاهی سرشار از خاصیت است و باعث تقویت دستگاه گوارش می شود، دال عدس برای عملکرد بهتر روده و معده مناسب است و باعث بهبود جریان خون می شود و از لخته شدن خون پیشگیری می کند، همچنین در درمان دردهای مفاصل و استخوانها مؤثر است. سالمندانی که دچار مشکل آرتروز هستند بهتر از دال عدس استفاده کنند، همچنین برای بهبود زخم هایی که در گلو و دهان ایجاد می شود مناسب است. دال عدس دارای میزان زیاد پروتئین، کلسیم، اسید آمینه، فسفر و آهن است، دال عدس دارای مقدار کمی چربی غیراشباع است.

خواص عدس

  • کاهش خطر ابتلا به سرطان

عدس سرشار از فیبر و اسید فولیک است که ماده ضد سرطانی است و مصرف مداوم آن از ابتلا به این بیماری مهلک جلوگیری می کند.

  • مفید برای استخوان و دندان ها

عدس سرشار از کلسیم، منیزیم و فسفات است، این مواد بر رشد و استحکام استخوان و دندان ها مؤثر هستند.

  • مفید برای پوست

عدس قرمز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که می توانند از آسیب های سلولی و بافتی که منجر به پیری زودرس می شود جلوگیری کند.

  • کاهش وزن

عدس قرمز علاوه بر داشتن فیبر حاوی چربی اندکی است که مصرف آن باعث اضافه وزن نمی شود.

  • مفید برای بیماران دیابتی

کسانی که دیابت دارند و از بیماری قند خون در رنج و عذابند، عدس قرمز بخاطر داشتن گلوکز پائین برای بیماران دیابتی بسیار مفید است، بنابراین با مصرف آن می توانید از نوسانات قندخون پیشگیری کنید.

فیبر موجود در عدس از بروز مشکلات قلبی، مغزی و ایجاد لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری می کند.

  • سرشار از پروتئین و مواد معدنی

پروتئین برای رشد و بازسازی سلولها کمک می کند و یکی از مهمترین مواد مغذی بدن است. این مواد معدنی برای انرژی مورد نیاز بدن، کارکرد اندامها و بطور کلی سلامتی بدن مفید است. بنابراین مصرف عدس پروتئین و مواد معدنی بدن را کامل می کند.

  • مناسب دستگاه گوارش

فیبر موجود در عدس برای دستگاه گوارش مفید است و حرکت معده و روده را به آسان تر می کند و از مشکلات جدی از جمله سرطان و التهابات دستگاه گوارش پیگیری می کند.

  • مناسب سلامت چشم

عدس سرشار از ویتامین A,C,E، مس و روی است که برای سلامت چشم مفید است.