خواص گوجه فرنگی

خواص گوجه فرنگی

1401/01/23 16:43:20

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از صیفیجات بسیار خوش طعم و خوشمزه است که در مناطق مختلف جهان بخصوص مناطق معتدل پرورش می یابد. باید در نظر داشت که در بین مردم ملل مختلف مردم اسپانیا زودتر از بقیه با گوجه فرنگی و پخت و پز آن آشنا شدند، اما با گذشت قرنها این محصول به آسیا رسید و امروزه ما شاهد صادرات این میوه خوش طعم توسط هند و چین هستیم. گیاه گوجه فرنگی به ارتفاع 10 تا 25 سانتیمتر است و هم ساقه و هم برگ کرک دار است و انواع مختلفی دارد که رایج ترین آنها قرمز است اما به رنگهای زرد، سبز، نارنجی، سیاه، قهوه ای، صورتی، سفید و بنفش هم کشت می شود.

گوجه فرنگی دارای مواد غذایی بسیار زیادی است، 95% آن را آب و 5% باقیمانده آن را فیبر و کربوهیدرات گرفته است، همچنین سرشار از ویتامین ها A,C,K و B است. مقدار ترکیبات ارگانیک آن مانند لیکوپن به شدت برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر است.

این میوه خوش طعم باعث جلوگیری از سرطان می شود، همچنین مصرف آن از استرس و اضطراب جلوگیری می کند. فیبر موجود در آن باعث هضم بهتر غذا و در نتیجه سوخت و ساز بهتر چربی ها شده و از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند، بنابراین مناسب کسانی است که می خواهند وزن کم کنند، این میوه خوشمزه به کلاژن سازی پوست کمک می کند و در نهایت از شوره سر جلوگیری می کند و پوست را شفافیت می بخشد.

این میوه خوش طعم و خوش رنگ منبع بسیار خوبی برای کسانی است که وگان و گیاهخوار هستند.

خواص گوجه فرنگی