خواص ارزن

خواص ارزن

ارزن

ارزن از خانواده گندمیان و یکی از دانه های غلات است و شبیه گاورس (ارزنی سبز یا چسبک) بومی چین و کره است. این دانه به دلیل اینکه در محیط های خشک، بایر و نسبتاً سخت می روید یک محصول ایده آل جهت کشت و زرع می باشد. این دانه پرخاصیت علاوه بر اینکه در چین و کره کشت می شود در هند نیز تولید می شود و هرساله بیش از 8 میلیون تن از آن در آنجا کشت می شود و مصرف آن بیشتر در قاره آفریقا و بعد آسیا است اما در غرب نیز محبوبیت زیادی دارد. این دانه شبیه به ذرت خوشه ای و سایر غلات است و به دلیل نشاسته بسیار زیادش در بسیاری از نانها، میان وعده ها و فرنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین یکی از غلاتی است که اکثر گیاهخواران و وگان از آن استفاده می کنند.

این غله دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است که تأمین کننده مواد مغذی اساسی بدن است، هر 100 گرم ارزن حاوی: 378 کالری انرژی، 4،2 گرم چربی، 73 گرم کربوهیدرات، 8،5 گرم فیبر، 11 گرم پروتئین، 85 میکروگرم فولات، 4،720 میلی گرم نیاسین، 0،848 میلی گرم اسید پانتوتنیک، 0،290 میلی گرم ریبوفلاوین، 0،421 میلی گرم تیامین، 0،384 میلی گرم ویتامین، 0،05 میلی گرم توکوفرول آلفا، 0،9 میکروگرم ویتامین، 1% کلسیم، 17% آهن، 38% مس، 82% منگنز، 28% فسفر، 4% پتاسیم، 4% سلنیوم، 11% روی است.

ارزن بخاطر ترکیبات بسیار مواد معدنی و ترکیبات آلی که دارد، خواص بیشماری دارد که برای سلامتی، محافظت از سلامت قلب، پیشگیری از دیابت، بهبود سیستم گوارش، کاهش ابتلا به سرطان، سم زدایی بدن، افزایش سلامت تنفسی، بهبود سیستم ایمنی بدن، بهبود عضلات و سلامت عصبی است.

خواص ارزن

خاصیت ضد آنتی اکسیدانی ارزن باعث پیشگیری از رشد سلولهای سرطانی می شود.

  • سلامت دستگاه گوارش

فیبر موجود در ارزن خطر ابتلا به زخم معده جلوگیری کرده و باعث درمان یبوست می شود، همچنین برای سلامت دستگاه گوارش مفید است.

  • درمان کم خونی

ارزن سرشار از فولات، آهن و مس است که باعث افزایش تولید گلبولهای قرمز و در نتیجه درمان کم خونی می شود.

  • کاهش وزن

مصرف 3 وعده ارزن در روز باعث کاهش چربی های بدن شده و در نتیجه از چاقی جلوگیری می کند.

ارزن بخاطر داشتن فیبر و آنتی اکسیدان بالا باعث کاهش کلسترول بالای خون شده و در نتیجه از بروز سکته های قلبی عروقی جلوگیری می کند.

  • پیشگیری از دیابت

ارزن فاقد گلوتن است اما سرشار از مواد مغذی مانند فیبر و پروتئین، منیزم است که همین امر نقش مهمی در کاهش قندخون افراد دیابتی دارد.

  • مناسب زنان باردار

ارزن به دلیل دارا بودن فیبر، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی برای سلامت جنین در دوران بارداری مناسب است.

  • مناسب نوزادان

ارزن مقدار زیادی کربوهیدرات، اسیدهای چرب و کلسیم دارد که به عنوان وعده غذایی مقوی برای کودکان و نوزادان استفاده می شود.

  • درمان سنگ کیسه صفرا

فیبر موجود در ارزن باعث کاهش ترشح اسیدهای صفراوی و در نتیجه درمان سنگ کیسه صفرا می شود.