خواص پودر سیر

خواص پودر سیر

1401/01/23 16:40:56

سیر

سیر یک گیاه پرخاصیت است که امروزه بصورت ارگانیک و در بیشتر نقاط ایران بصورت ارگانیک کشت می شود. از آنجایی که سیر در طبیعت یافت می شود ارزان است، یکی از نقاطی که سیر بصورت انبوه کشت می شود شهر رفسنجان است که در هر هکتار 30 تا 40 تن سیر برداشت می شود.

سیر به صورت های مختلف در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد، یا بصورت خام یا پودر شده است. پودر سیر به عنوان ادویه ای پرکاربرد در صنعت آشپزی و شیرینی پزی و پزشکی کاربرد بسیاری دارد. یکی از مزیتهای پودر سیر این است که می توان به مدت طولانی آن را نگهداری کرد و مصرف کرد.

سیر دارای خواص بیشماری است خواصی مانند ضدمیکروبی و ضد ویرووسی باکتریایی، خواص ضدسرطانی، پائین آورد فشار خون، کاهش کلسترول، ضدلخته شدن خون در بدن، تقویت سیستم دفاعی بدن و هضم غذا و... طبق تحقیقاتی که بر روی بیماران انجام شد پودر سیر یک دارو برای بسیاری از بیماران مختلف بود چرا که خاصیت ضدانعقادی دارد و باعث رقیق شدن خون می شود و این خاصیت برای بیمارانی که از انسداد شریان های پا رنج می برند مفید است، مصرف پودر سیر و پیاد روی تا حد زیادی باعث درمان می شود.

یک بوته سیر خام حاوی مواد زیر می باشد: منگنز، ویتامین B6، ویتامین C، سلنیوم، فیبر، 4،5 کالری، 0،2 گرم پروتئین، 1 گرم کربوهیدرات و مقادیر قابل توجهی فسفر، مس، کلسیم، آهن، پتاسیم و B1 می باشد.

خواص پودر سیر

  • پیشگیری از سرطان

وجود آنتی اکسیدان های موجود در سیر خاصیت ضدالتهابی دارد و همین مسأله باعث پیشگیری از سرطان می شود.

  • کاهش کلسترول

مصرف پودر سیر سبب کاهش کلسترول و فشار خون می شود.

  • کاهش فشار خون

مصرف سیر در کاهش فشار خون و بیماری های قلبی عروقی مفید است.

  • پیشگیری از آلزایمر

سیر بخاطر وجود آنتی اکسیدانهای بسیار زیاد برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است و مصرف آن از ابتلا به بیماری های شایع مغزی مانند آلزایمر جلوگیری می کند.

ویتامین C و وجود آنتی اکسیدان های موجود در سیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

  • بهبود سرماخورده

مصرف روزانه سیر باعث کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا می شود.

  • کمک به هضم غذا

فیبر و آهن موجود در سیر باعث درمان یبوست و دردهای معده می شود.

  • کاهش بیماریهای قلبی

مصرف سیر باعث کاهش کلسترول های بد در بدن می شود و مصرف آن برای کسانی که علائم و نشانه های گرفتگی رگهای قلبی دارند توصیه می شود.

  • بهبود سلامت استخوانها

مصرف سیر باعث افزایش استروژن در بدن می شود که در نتیجه از پوکی استخوان جلوگیری می کند.