آشنایی با گیاهان دارویی

آشنایی با گیاهان دارویی

1401/01/23 16:30:13

گیاهان دارویی چه گیاهانی هستند؟

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام های آن ها حاوی مادۀ مؤثر است. این مواد تأثیر بسیار زیاد دارویی بر روی موجودات زنده دارند. گیاهان دارویی ترکیبی از مواد شیمایی ارگانیک است که از بخش های فرآوری شده گیاه به دست می آید. گیاهان دارویی جهت اهداف درمانی به کار گرفته شده است. هر بخش از میوه، دانه، برگ، گل، ریشه و ساقه آن مد نظر است.

کاربرد گیاهان دارویی

گیاهان دارویی به عنوان غذا، دارو و عطر کاربرد دارند. این گیاهان از زمان پیش از تاریخ به کار رفته و در کتب یونانی قدیم، مصریان و چینی ها به طور کامل و مفصل از آنها نوشته شده است. پزشکان یونانی، اروپائیان، هندیان و در فرهنگ مدیترانه ای از گیاهان دارویی به عنوان دارو و به مدت 4000 سال استفاده می کرده اند. همچنین در فرهنگ های متنوع دیگری مانند روم، مصر، ایران، آفریقا و آمریکا از گیاهان دارویی در مراسم شفا استفاده می شده است. در سیستم های دارویی سنتی توسعه یافته از قبیل یونان و چین، داروی گیاهی به طور سیستماتیک توسط درمانگران به کار گرفته می شده است.

باید در نظر داشت در دنیای کنونی، سیستم های سنتی دارو در جهت افزایش عرضه و ورود خود به سیستم دارویی کشورها تلاش می کنند و طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده است بیش از نیمی از مردم سراسر جهان از داروهای گیاهی به عنوان مراقبت های بهداشتی خود استفاده می کنند. شاید یکی از دلایل عمده گرایش مردم به سمت گیاهان دارویی گران بودن داروهای شیمیایی است. 

در ایران حدود 8000 گونه گیاهی موجود است که از این تعداد 2300 گونه جزء گیاهان معطر و دارویی هستند و از این تعداد 450 گونه در عطاری های ایران به فروش می رسد. شناخته شده ترین این گیاهان دارویی ایران: گل گاوزبان، سنبل الطیب، خاکشیر، بنفشه، کاسنی، دارچین، شاه تره، تخم شربتی، آویشن، پنیرک، گل ختمی، بنفشه، زنجبیل، گل نیلوفر، پونه، گل ختمی، سپستان، پرسیاوشان، عناب، گل بنفشه و... هستند.