خواص گیاه دارویی جینسینگ

خواص گیاه دارویی جینسینگ

1401/01/31 15:19:23

جینسینگ چیست؟

جینسینگ با ریشه های گوشتی خود از گیاهان بومی مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا محسوب می شود و بیش از هزاران سال است که ریشه آن به عنوان دارویی اساطیری، در میان مردم کشورهای چین، تایلند، منچوری، ویتنام، کره و در بین سرخپوستان آمریکایی استفاده می شود. جینسینگ گیاهی مقوی و نیروزایی است که در حفظ سلامتی و هماهنگی فعالیت های اساسی و حیاتی بدن نقش مؤثری دارد.

جینسینگ صدها سال است به منظور بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس، درمان ناتوانی جنسی، افزایش طول عمر و سایر علائم ناشی از فرسودگی و افزایش سن کاربرد دارد. جینسینگ چنان ارزش بالایی داشته است که در زمان امپراطوران بزرگ تنها امتیاز جمع آوری و نگهداری آن بر عهده آنها بوده است و جزء لاینفک وعده های غذایی پادشاهان و امپراطوران به منظور افزایش قوای جسمانی، ذهنی و به عنوان اکسیر جوانی و شادابی بوده است.

انواع جینسینگ

جینسینگ انواع زیادی دارد از جمله جینسینگ کره ای، جینسینگ آمریکایی و جینسینگ چینی، ولی معروف ترین آنها جینسینگ آمریکایی و جینسینگ آسیایی است.

خواص جینسینگ

 • افزایش انرژی

جینسینگ بخاطر موادی که دارد می تواند در تحریک فعالیت ذهنی و بدنی افرادی که دچار ضعف و خستگی هستند مؤثر است. خاصیت انرژی بخشی جینسینگ بیشتر در افرادی دیده  شده است که تحت روش های درمان بیماری سرطان و بیماری های اینچنینی هستند.

 • کاهش استرس و اضطراب

جینسینگ اثرات مختلفی بر سیستم عصبی بدن دارد و می تواند باعث تقویت روحیه و افزایش سطح انرژی اشاره کرد. جینسینگ قادر به تغییر سطح هورمون های بدن هستند که در کاهش و درمان استرس و اضطراب مؤثر است.

 • درمان ADHD

جینسینگ می تواند اختلال بیش فعالی یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder و قدرت یادگیری در کودکان را درمان کند.

 • پیشگیری از سرطان

ترکیبات آنتی اکسیدان، ضد التهابی، آپوپتوتیک و آنژیوژنیک موجود در جینسینگ باعث شده تا این ریشۀ گیاهی، خاصیت ضد سرطانی داشته است.

جینسینگ در کاهش بیماری مزمن انسدادی ریه که به التهاب راه هوایی فوقانی منجر می شود، نقش دارد. این ریشه با ارزش می تواند ریه ها را از عفونت های باکتریایی پاک کند.

 • کاهش سطح قندخون

جینسینگ دارای خواصی است که قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. مواد موجود در جینسینگ باعث تولید انسولین در بدن می شود و تأثر درمانی آن بر بیماری دیابت ثابت شده است.

 • خواص ضد التهابی

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی قوی دارد که می تواند به کاهش استرس و افزایش فعالیت آنزیمی کمک کند. جینسینگ اغلب به منظور کاهش التهاب استفاده می شود.

 • تقویت سیستم ایمنی

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد آلرژی و ضد میکروبی است که در برابر انواع مختلفی از عفونت های میکروبی و باکتریایی همچون مکانیسمی دفاعی عمل می کند. این ریشه می تواند تأثیر واکسن بیماری هایی مثل آنفولانزا، ویروس هپاتیت نوع سی، ویروس سین سیشیال تنفسی و عفونت روتاویروس را چند برابر کند.

 • پیشگیری از روند پیری

یکی از خواص بی نظیر جینسینگ، خاصیت آنتی اکسیدانی آن است که منجر به تأثیر منفی رادیکال های آزاد در بدن می شود که در نتیجه باعث کاهش روند پیری می شود.

 • کاهش وزن

جینسینگ خاصیت چربی سوزی دارد و مصرف این ریشه و یا پودر آن به سرعت می تواند هورمون های گرسنگی و میل به غذا خوردن را سرکوب کند و در نتیجه مانع از افزایش وزن شود.

عصاره جینسینگ می تواند وضعیت سلول های اپی تلیالی یا بافت پوششی را که تحت تأثیر ویروس آنفولانزا قرار گرفته اند، بهبود بخشد.

 • بهبود سلامت موها

استفاده موضعی از پماد جینسینگ یا مصرف ادویۀ آن می تواند سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشیده و در نتیجه از ریزش مو و طاسی مردانه پیشگیری می کند.

 • کاهش خستگی

جینسینگ دارای خواص ضد خستگی و تقویت انرژی دارد. این گیاه به کاهش درد و خستگی کمک می کند. جینسینگ همچنین به کاهش التهاب و تثبیت سیتوکین های التهاب که بعد از شیمی درمانی ایجاد می شود، کمک می کند.

 • محافظت از پوست

جینسینگ به ضدعفونی کردن و تقویت ایمنی پوست کمک می کند. این ریشه با تحریک جریان خون در بدن باعث جوان سازی و آبرسانی به پوست می شود.

آنتی اکسیدان موجود در جینسینگ می تواند از آسیب های بیماری قلبی جلوگیری کرده و در نتیجه قلب سالم بماند.

 • بهبود توانایی شناختی

آنتی اکسیدان های موجود در ریشه جینسینگ پرخاصیت از تجمع پلاک ها و رادیکال های آزاد در مغز جلوگیری می کنند، در نتیجه می تواند مانع از ابتلا به زوال عقل، آلزایمر و سایر اختلالات شناختی شود.

 • کاهش کلسترول

جینسینگ در کاهش سطح سرم کلسترول نقش مهمی دارد.

 • درمان اختلالات جنسی آقایان

جینسنوسید موجود در جینسینگ باعث ترشح تستسترون شده و در نتیجه باعث درمان اختلالات جنسی در مردان می شود.

 • درمان دردهای قاعدگی

جینسینگ خاصیت آرام بخشی و ضد التهابی دارد که در درمان دردهای قاعدگی نقش مهمی دارد. همچنین به کاهش تغییرات خلقی، گر گرفتگی، اضطراب، علائم افسردگی، تعریق شبانه، بی خوابی، افزایش وزن، ریزش مو، کج خلقی و سایر تغییرات مرتبط با قاعدگی در زنان میانسال کمک می کند.