معجزه ورزش یوگا

معجزه ورزش یوگا

1401/05/26 15:00:39

یوگا چیست؟

یوگا علاوه بر اینکه یک ورزش  یا فعالیت بدنی باشد یک سبک زندگی و شیوه نوین زندگی است. این سبک زندگی که عمدتاً از وضعیت های بدنی تشکیل می شود، اغلب با توالی های روان به هم مرتبط می شوند، گاهی اوقات با تمرینات تنفسی همراه هستند و اغلب با آرامش دراز کشیدن یا مدتیشن پایان می یابند. یوگا به این شکل در سراسر جهان به ویژه در آمریکا و اروپا آشنا شده است. به این حالت از سبک زندگی را یوگا می گویند. یوگا ورزشی است که تمرینات جسمی، تمرکزی، تنفس عمیق و رهاسازی ذهن تمرین می شود تا افراد به آرامش و مراقبه دست پیدا کنند. البته جالب است بدانید که به ورزش مدیتیشن هم مرتبط است. یعنی هرچه فرد در تمرینات یوگا شرایط بهتری داشته باشد، در مدیتیشن نیز موفق تر خواهد بود. این ورزش دارای سبک خاصی از زندگی است که دارای فواید بسیار زیادی است، از این رو هر روز بر طرفدارانش افزوده می شود و تعداد زیادی را شیفته خود می کند. فواید ورزش یوگا آنقدر زیاد است که با انجام تمریناتش جزء جدانشدنی زندگیتان خواهد شد.

مزیت یوگا برای سلامتی

ژست یوگا

یوگا راهی ملایم برای بهبود وضعیت بدنی، تعادل و هماهنگی شماست.

یوگا یک تمرین منظم از ورزش بدنی، کنترل تنفس، آرامش، کنترل رژیم غذایی، تفکر مثبت و مدیتیشن است که هدف آن ایجاد هماهنگی در بدن، ذهن و محیط است. این تمرین مستلزم فعالیت بدنی کم تاثیر، وضعیت بدنی (به نام آسانا)، تکنیک‌های تنفسی (پرانایاما)، آرامش و مدیتیشن است. اکثر مردم با ژست‌های فیزیکی یا پوزیشن‌های یوگا آشنایی دارند، اما نمی‌دانند که یوگا بسیار بیشتر است.

فواید یوگا برای سلامتی چیست؟

در زمینه‌های سلامت، تکنیک‌های یوگا در برنامه‌های ارتقای سلامت، برنامه‌های درمان سوءمصرف مواد و به‌عنوان درمان مکمل برای بیماری‌هایی مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی، بیماری‌های عروق کرونر قلب، سرطان‌ها و HIV/AIDS استفاده می‌شوند. یوگا یک رویکرد خودیاری کم هزینه برای بهزیستی است.

ریشه کلمه سانسکریت یوگ به معنای اتحاد است. یوگا ترکیبی از سیستم های اندام در بدن با آگاهی در ذهن است. از نظر فلسفی، یوگا اتحاد بدن، ذهن و انرژی (یا روح یا روح) را ایجاد می کند تا حالتی از آرامش (آرامش) ایجاد کند. با پیشرفت به وضعیتی حتی پیشرفته‌تر، با آمیختن علم و فلسفه، فرد اتحادی از بدن، ذهن، انرژی درونی و انرژی فراگیر کیهانی را تجربه می‌کند که در نتیجه سلامت جسمانی، کنترل ذهنی و در نهایت خودآگاهی بهتری حاصل می‌شود.

انواع یوگا

خاستگاه یوگا هنوز مشخص نیست. عقیده بر این است که حکمت باستانی معروف به "علم عالی زندگی" چندین هزار سال پیش برای حکیمان بزرگ هند نازل شده است.

یوگا یک سیستم باستانی از اعمال فیزیکی و ذهنی است که در طول تمدن دره سند در جنوب آسیا به وجود آمد. هدف اساسی یوگا ایجاد هماهنگی در بدن، ذهن و محیط است.

یوگا بیانگر یک سیستم کامل از رشد جسمی، ذهنی، اجتماعی و معنوی است. برای نسل ها، این فلسفه از استاد استاد به شاگرد منتقل شد. اولین سوابق مکتوب از تمرین یوگا در حدود 200 سال قبل از میلاد در یوگاسوترا پاتانجالی ظاهر شد. این سیستم شامل مسیر هشتگانه یوگا آشتانگا بود.

در غرب، چندین مکتب یوگا رایج است و از برخی یا تمام اندام‌های آستانگایوگا که توسط پاتانجلی توصیف شده است، استفاده می‌کنند. هشت اندام به شرح زیر است:

یاما: قوانین زندگی موفق در یک جامعه

نیاما: تکنیک هایی برای مدیریت و تطهیر خود

آسانا: تکنیک های وضعیت بدن برای تعادل جسمی و ذهنی (چیزی که اکثر مردم به عنوان یوگا فکر می کنند)

پرانایاما: تکنیک های تنفس برای تعادل جسمی و روانی

پراتیهارا: تکنیک هایی برای جدا کردن ذهن از حواس برای تعادل روانی و آرامش

دهرانا: تکنیک های تمرکز برای تعادل ذهنی و آرامش

Dhyanaتکنیک های مدیتیشن برای تعادل ذهنی و آرامش

سامادی: تکنیک های پیشرفته مدیتیشن و روش های روانی که پس از تمرین منظم برای آگاهی جهانی به دست می آیند

این فرآیند شامل برانگیختن کوندالینی شاکتی یا قدرت مار است که اعتقاد بر این است که در پایه ستون فقرات انسان قرار دارد. هنگامی که فرد تکنیک های مختلف را تمرین می کند، این نیرو/انرژی نهفته از طریق یک سری مراکز یا چاکراهای مربوط به غدد درون ریز مختلف افزایش می یابد. هنگامی که این قدرت به بالاترین مرکز، که با غده هیپوتالاموس تنظیم کننده ترشح هورمونی سیستم غدد درون ریز مرتبط است، می رسد، کنترل هیپوتالاموس حاصل می شود. به این ترتیب می توان ترشح هورمون ها از غدد درون ریز مختلف را تنظیم کرد. این مکانیسم ممکن است اهمیت یوگا را به عنوان یک تکنیک مدیریت استرس توضیح دهد.

ده مزیت یوگا برای سلامتی چیست؟

 به اختصار چند مزیت یوگا برای بدن را با شما به اشتراک می گذاریم

انعطاف بدن

کارایی

کاهش استرس

دستیابی به آرامش درونی و آرامش

بیماری عروق کرونر قلب

افسردگی

اختلالات اضطرابی

آسم و

توانبخشی گسترده برای اختلالاتی از جمله مشکلات اسکلتی عضلانی و آسیب مغزی تروماتیک.

این سیستم همچنین به عنوان رفتار درمانی برای ترک سیگار و سوء مصرف مواد (از جمله سوء مصرف الکل) پیشنهاد شده است.

فواید جسمی، ذهنی و معنوی یوگا

فیزیکی

بهبود انعطاف بدن و تعادل

بهبود استقامت قلبی عروقی

بهبود هضم

بهبود قدرت شکم

تقویت کلی قدرت عضلانی

تسکین فشارهای عضلانی

کنترل وزن

افزایش سطح انرژی

تقویت سیستم ایمنی

ذهنی

تسکین استرس ناشی از کنترل احساسات

پیشگیری و رهایی از اختلالات مرتبط با استرس

افزایش فکری، که منجر به بهبود مهارت های تصمیم گیری می شود

معنوی

زندگی با معنا، هدف و جهت

آرامش و آرامش درونی

قناعت

 

منابع:  https://www.emedicinehealth.com/yoga/article_em.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Yoga_as_exercise