9 خواص اعجاب انگیز بهار نارنج

9 خواص اعجاب انگیز بهار نارنج

1401/05/26 00:00:00

 

9 خواص اعجاب انگیز بهار نارنج

بهار نارنج

بهارنارنج یکی از محصولات گیاهی و از گیاهان دارویی است که دمنوش آن بسیار کاربرد دارد. این محصول گیاهی دارای فواید و خواص بسیار زیادی است. این گیاه دارویی دارای خواص بسیار زیادی است، خواص بهارنارنج از گذشته تا امروز مورد توجه بسیاری از پزشکان بوده است. همچنین فواید و خواص بهارنارنج را بیشتر می توان در قسمتهای مختلف این درخت مثل گل، برگ میوه و آب بهارنارنج بدست آورد. همچنین فواید بهارنارنج را می توان با مصرف خوراکی یا دمنوش گیاهی از این گیاه بدست آورد. این محصول گیاهی و گیاه دارویی دارای خواص زیادی است، ازجمله؛ برای سلامت، لاغری، پوست، مو و موارد دیگر بسیار مؤثر است.

. بهارنارنج از مرکبات است که بومی آسیای جنوب شرقی است به ویژه در کشور ویتنام کشت می شود، سپس مردم دیگر نقاط دنیا با این میوه آشنا شدند و به  سراسر کشورهای دیگر پخش شد. درخت بهارنارنج در نزدیکی نهرهای کوچک کشت می شود. طعم این میوه تلخ یا ترش است و دارای برگهای ساده و خارهای زیاد است. این میوه خوش عطر و خوش طعم طی سالهای اخیر در صنعت آشپزی و شیرینی پزی، دارویی و عطرسازی راه پیدا کرده است. بسیاری از شرکتهای بزرگ از اسانس بهارنارنج برای عطرسازی استفاده می کنند، همچنین این محصول گیاهی خوش عطر و خوش مزه به عنوان طعم دهنده خوش طعم در صنعت آشپزی و شیرینی پزی کاربرد بسیار زیادی دارد، بخصوص در آشپزخانه های فرانسه. علاوه بر آن، این گیاه دارویی بخاطر داشتن خواص درمانی که دارد در صنعت دارویی کاربرد بسیار زیادی دارد و به عنوان محرک و سرکوب کننده اشتها استفاده می شود.

کاربرد بهارنارنج در کشورهای مختلف

بهارنارنج، دمنوش بهارنارنج، چای بهارنارنج به عنوان یک نوشیدنی خوش طعم و خوش عطر در ایتالیا، ژاپن، جزایر کارائیب و بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از پوست خشک شده این محصول گیاهی پرخاصیت در کشورهای فنلاند و سوئد برای تهیه نان استفاده می شود، در کشور دانمارک از پوست این گیاه دارویی در دسر و کیک های مختلف استفاده می شود. در کشورهای یونان و قبرس، درخت بهارنارنج یکی از ارزشمندترین میوه هاست و به عنوان یک درخت زینتی و محبوب شناخته می شود، همچنین در آلبانی از این محصول گیاهی و برخاصیت و خوش طعم در شیرینی ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ترکیه از آب بهارنارنج در سس سالاد استفاده می کنند، عراقی ها به خواص این گیاه دارویی و محصول گیاهی پرطرفدار پی بردند و از آن در آشپزی و به عنوان چاشنی در غذاهایی مانند خورشت گوجه فرنگی، مرغ تماته، قیمه، ماهی زغالی و بسیاری از غذاهای استفاده می شود، همچنین از شکوفه بهارنارنج برای تهیه چای بهارنارنج، دمنوش بهارنارنج و شربت بهارنارنج و برای پذیرایی در مهمانی ها استفاده می شود، از آب بهارنارنج برای سس بر روی غذاهایشان و از پوست و گوشت بهارنارنج برای تهیه مربا و ترشی استفاده می شود. در ایران نیز این محصول گیاهی پرخاصیت بسیار کشت می شود و اغلب اوقات از شکوفه های آن و در تابستان برای تهیه چای بهارنارنج، دمنوش بهارنج و حتی شربت بهارنارنج استفاده می شود، و مانند مردم عراق از پوست و گوشت بهارنارنج در تهیه انواع مرباها، مارمالات و ترشی مورد استفاده قرار می گیرد و البته از آب این محصول گیاهی پرخاصیت برای سس و چاشنی غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

این گیاه دارویی خوش طعم و خوش عطر در بین مردم آمریکا نیز بسیار محبوب است و از آب بهارنارنج بعنوان سس بر روی استیک گوشتها مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین مردم نیکاراگوئه، کوبا، دومینیکن، پرو، مکزیک و هائیتی از شکوفه، گوشت و آب بهارنارنج بعنوان سس سالاد، چاشنی غذا و مربا استفاده می کنند.

خواص بهارنارنج

بهارنارنج و آنتی اکسیدان قوی

استفاده از محصول گیاهی و گیاه دارویی بهارنارنج دارای خواص بسیار زیادی است از جمله دارای آنتی اکسیدان بسیار قوی است. بنابراین می تواند از اثرات منفی رادیکال های آزاد در بدن کمک کند. بنابراین با مصرف چای بهارنارنج یا عرق بهارنارنج از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید.

بهارنارنج و آرامش اعصاب

مصرف دمنوش بهارنارنج باعث آرامش اعصاب می شود. با افزودن مقداری عرق بهارنارنج در آب و مصرف آن  تنش، استرس و اضطراب را از بین می برد.

بهارنارنج و درمان بیماری های گوارشی

بهارنارنج این گیاه دارویی دارای خواص بسیار زیادی است که در بین مردم آسیا و خاورمیانه بسیار محبوب است و قرنهاست به خواص بهارنارنج پی بردند. مردم آسیا از عرق و دمنوش بهارنارنج برای درمان ناراحتی های معده، سوء هاضمه و انواع بیماری های گوارشی استفاده می کنند.

بهارنارنج و خاصیت مرطوب کنندگی پوست

کسانی که پوستهای خشک دارند دیگر نگران خشک پوست و موهای خود نباشند، چرا که مصرف دمنوش بهارنارنج و عرق بهارنارنج می تواند باعث مرطوب کنندگی پوست شود و از خشکی پوست جلوگیری کند. با مصرف دمنوش بهارنارنج می توان آب کافی به پوست رساند، بدین ترتیب آب زیر پوست جمع شده و باعث شادابی و ظاهر خوب پوست می شود.

بهارنارنج و خواب آرام

دنیای پراسترس امروز باعث شده خواب آرامی نداشته باشیم، از این رو بسیاری از پزشکان طب سنتی توصیه می کنند برای داشتن خوابی آرام می توان از عرق بهارنارنج یا دمنوش بهارنارنج استفاده کرد. قبل از خواب شبانگاهی با مصرف این محصول گیاهی معجزه آسا می توانید خوابی آرام داشته باشید.

بهارنارنج و نرم کنندگی مو

بهارنارنج دارای خواص بسیار زیادی است، از جمله باعث نرم شدن پوست و مو می شود. با مصرف مداوم عرق بهارنارنج می توانید موهای نرمی داشته باشید. عرق بهارنارنج باعث درخشان شدن، قوی شدن و تمیز شدن موها می شود.

بهارنارنج و خوش بو کننده هوا

گاهی اوقات از بوی بد محیطی که زندگی می کنید در عذابید و یا محل کار یا زندگیتان هوای مطبوعی ندارد و این امر باعث فشارهای عصبی بر روی شما شده است. بسیاری از محققان توصیه می کنند برای داشتن آرامش و هوایی مطبوع از عرق بهارنارنج استفاده کنید. با ریختن یک قطره عرق بهارنارنج در ظرف می توانید هم هوایی مطبوع داشته باشید و هم آرامش اعصاب.

بهارنارنج و درمان زخمهای پوست

بهارنارنج این محصول گیاهی و گیاه دارویی عجیب دارای خواص بسیار زیادی است، از جمله اگر پوستتان حساس است و زخم یا اگزوما شده می توانید برای از بین بردن خارش یا حساسیت پوستتان از مقداری عرق بهارنارنج استفاده کنید. هم زخم پوست شما بهبود می یابد و هم باعث کاهش سوزش پوست می شود.

بهارنارنج و درمان دردهای کلیه

کسانی که مدام از دردهای کلیه شکایت می کنند می توانند روزانه با مصرف مقداری عرق بهارنارنج یا چای بهارنارنج باعث بهبود دردهای کلیه خود شوند و دیگر از این درد شکایتی نداشته باشند. در نظر داشته باشید که این محصول گیاهی پرخاصیت دارای فواید و خواص بیشماری است که مطرح کردن آن از حوصله این مقاله خارج است.

 


 

منابع:  https://en.wikipedia.org/wiki/Bitter_orange

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/citrus-aurantium