اهمیت پروتئین های گیاهی

اهمیت پروتئین های گیاهی

1401/05/27 00:00:00

بدنسازان و مصرف پروتئین های گیاهی 

---

منابع گیاهی سرشار از پروتئین ها هستند.

مصرف مداوم پروتئین های گیاهی برای ورزشکاران توصیه می شود.

ورزشکاران گیاهخوار برای عضله سازی می توانند از پودر پروتئین های گیاهی استفاده کنند.

پروتئین های گیاهی برای بدنسازی مفید است.

آجیل، غلات، دانه ها، میوه و سبزیجات سرشار از پروتئین های گیاهی هستند.

مصرف پروتئین های گیاهی باعث پیشگیری از چاقی، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و کاهش خطر بیماری های قلبی می شود.

اهمیت پروتئین های گیاهی

تا به حال با خود فکر کردید پروتئین ها چه هستند و از چه موادی تشکیل شدند؟ مواد اصلی تشکیل دهنده پروتئین ها اسیدهای آمینه هستند که وجود آنها موجب عملکرد بهتر بدن می شوند. در کل در بدن انسان بیست و دو اسید آمینه وجود دارد که هشت اسید آمینه برای بدن ضروری است و بدن قادر به ساخت آنها نیست و آنها توسط مواد غذایی به بدن تأمین می شوند. پروتئین ها اغلب در چربی ها وجود ندارند و بیشتر در گوشت و بعضی گیاهان و دانه ها و غلات وجود دارند. هشت اسید آمینه از خوردن پروتئین های گیاهی تأمین می شوند، مانند غلات، آجیل ها، دانه های گیاهی، بعضی میوه و سبزیجات. پروتئین های گیاهی از پروتئین های حیوانی بهتر هستند، زیرا جذب آنها در بدن سریع تر انجام می شود. پروتئین ها در بدن چندین وظیفه مهم دارند مانند: ساخت آنزیم و هورمون ها را در بدن بر عهده دارند، ساخت آنزیم ها و هورمون ها در بدن بر عهده پروتئین هاست، پروتئین می تواند در صورتی که بدن کمبود نشاسته داشته باشد، تولید انرژی کند،  همچنین مصرف پروتئین ها باعث ساخته شدن بافت های جدید در بدن می شوند، علاوه بر آنها تعادل آب و الکترولیت ها در بدن بر عهده پروتئین هاست.

مزایای پروتئین های گیاهی

رژیم های گیاهی دارای مزایای بسیار زیادی برای بدن هستند و مصرف آن برای سلامتی توصیه می شود. طبق مطالعات، گیاهخواران و افراد وگان کمتر دچار اضافه وزن و چاقی می شوند و در مقایسه با گوشت خوارها معمولاً دارای کلسترول پائین و فشار خون پائین تری هستند. همچنین گیاهخواران و افراد وگان کمتر از گوشت خواران درگیر سکته مغزی، سرطان و مرگ ناشی از بیماری های قلبی و فشار خون می شوند. در ادامه به چند مزایا و فواید مصرف پروتئین های گیاهی می پردازیم:

پیشگیری از چاقی: رژیم هایی که سرشار از پروتئین های گیاهی هستند باعث کنترل وزن می شوند. طبق مطالعاتی که بر روی افراد گیاهخوار و وگان انجام شده به این نتیجه دست رسیدند که افراد هرچه بیشتر پروتئین های گیاهی مصرف کنند کمتر درگیر چاقی می شوند.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2: طبق نظر بسیاری از پژوهشگران، مصرف وعده های پروتئینی گیاهی در رژیم غذایی باعث بهبود کلسترول و قندخون در بدن می شود.

کاهش خطر بیماری قلبی: به گفته بسیاری از کارشناسان مواد غذایی، افرادی که پروتئین های گیاهی مصرف می کنند، کمتر دچار فشار خون، کلسترول بالا و بیماری های قلبی می شوند.

پروتئین های گیاهی مورد نیاز ورزشکاران

توصیه می شود که ورزشکاران از پروتئین های گیاهی مصرف کنند، چرا که مصرف پروتئین های حیوانی دیر جذب بدن می شود، اما پروتئین های گیاهی خاصیتی که دارد این است که زودتر جذب بدن می شود و بر روی معده سنگینی نمی کند. از این به اکثر ورزشکاران توصیه می شود از پروتئین های گیاهی استفاده کنند، همچنین ورزشکاران گیاهخوار و وگان هم نگران نباشند، چرا که با مصرف درست پروتئین های گیاهی هم عضله سازی می کنند و هم بدن خود را از آسیب هایی که ممکن است از مصرف پروتئین های حیوانی ایجاد شود، جلوگیری می کند.

سوال اینجاست که ورزشکاران در طول روز چقدر باید پروتئین مصرف کنند؟ طبق نظر بسیاری از کارشناسان ورزشکاران می بایست به ازای هر کیلوگرم از وزن خود 1.20 الی 2 گرم پروتئین مصرف کنند. به طور مثال اگر یک ورزشکار 50 کیلوگرم باشد می بایست 75 تا 100 گرم پروتئین گیاهی مصرف کند.

پودر پروتئین های گیاهی

پودر پروتئین گیاهی یک مکمل غذایی برای بدنسازان، ورزشکاران و کسانی است که به دنبال سلامت خود هستند. پروتئین ها باعث ترمیم بافت ماهیچه ها می شوند و در فعال سازی آنزیم و هورمون ها نقش مهمی دارند. مصرف پودر پروتئین گیاهی باعث کاهش وزن و تقویت عضلات بدن می شود. در ادامه به برخی از مزایای پودر پروتئین گیاهی می شود.

مزایای مصرف پودرهای پروتئین های گیاهی در بدنسازی

مصرف پودرهای پروتئین های گیاهی برای رشد عضلات و کمک به بازیابی و ریکاوری پس از تمرین ورزش های بدنسازی بسیار اهمیت دارد. مصرف پودرهای پروتئینی گیاهی اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز بدن را تأمین می کند. علاوه بر آن به ورزشکاران توصیه می شود که پودر غلات، حبوبات، دانه و آجیل ها را در وعده های مختلف مصرف کنند تا پروتئین های مورد نیاز بدنشان را تأمین کنند.

 

مروری بر آنچه خوانده شد:

منابع گیاهی سرشار از پروتئین ها هستند. مصرف مداوم پروتئین های گیاهی برای ورزشکاران توصیه می شود. ورزشکاران گیاهخوار برای عضله سازی می توانند از پودر پروتئین استفاده کنند. آجیل، غلات، دانه ها، میوه و سبزیجات سرشار از پروتئین های گیاهی هستند. مصرف پروتئین های گیاهی باعث پیشگیری از چاقی، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و کاهش خطر بیماری های قلبی می شود. بنابراین پروتئین های گیاهی برای بدنسازی مفید است.