خواص دمنوش بادرنجبویه

خواص دمنوش بادرنجبویه

1401/05/30 15:19:55

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش گیاهی بادرنجبویه یکی از دمنوش های مفیدی است که قدمت تاریخی دارد. این دمنوش قدمت تاریخی دارد و از خانواده نعنائیان است. این گیاه ظاهری شبیه نعنا و عطر و طعمی شبیه به مرکبات به خصوص لیمو دارد. خاستگاه این گیاه مناطق جنوبی اروپا است و بخش هایی از خاورمیانه و آسیای مرکزی اما الان در بیشتر نقاط دنیا کشت می شود. گل های بادرنجبویه سفید، صورتی کم و زرد است. بادرنجبویه در ایران و در نواحی مختلفی قابل کشت است بخصوص در اطراف تهران و شهرهای شمالی مانند رودبار و رشت.

دمنوش بادرنجبویه دارای خواص بسیار زیادی است که شامل: ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست. همچنین شامل کافئیک اسید، کلروژنیک، منگنز، تیانین، لوتئولین، آپیگینین، لینالول، گلیکوزید، مونوترپن، بتاکاریوفیلن، انواع ویتامین ها مانند D. بنابراین مصرف این دمنوش می تواند برای بدن مفید باشد و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند. همچنین مصرف دمنوش بادرنجبویه باعث آرامش و خوابی آرام می شود و خواص بینظیر دیگری که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خواص دمنوش بادرنجبویه

بادرنجبویه  و محافظت از قلب

مصرف بادرنجبویه کلسترول های بد کبد را کاهش می دهد و استشاق روغن بادرنجبویه از رشد دائمی سلولهای سرطان کبد جلوگیری می کند.

بادرنجبویه و عملکرد ضد باکتری

بادرنجبویه سابقۀ طولانی در طب سنتی دارد. این گیاه پرخاصیت ویژگی ضد باکتری دارد و می تواند بدن را در برابر عوامل ایجاد کننده بیماری مانند باکتری های مضر محافظت کند.

بادرنجبویه و مبارزه با تبخال

یکی از خواص بادرنجبویه درمان تبخال است و تاول های تبخالی است. برای درمان آنها می توان عصارۀ بادرنجبویه را بر روی زخم تبخال کشید تا خیلی سریع درمان شود.

بادرنجبویه و خاصیت آنتی اکسیدان

این گیاه پرخاصیت سرشار از آنتی اکسیدان است که شامل؛ اسید کلروژنیک، ایزو اورینتین و سورتیاژاپونین می شود، و همچنین می تواند به از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن را که مضر هستند کمک کند.

بادرنجبویه و کاهش سرطان

بادرنجبویه دارای خواص ضد سرطانی است، سیترال موجود در آن باعث مرگ سلولهای سرطانی شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین چای آن به عنوان درمان کمکی شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود.

بادرنجبویه و دفع ادرار

بادرنجبویه داروی گیاهی ادرار آور است. مصرف این گیاه ضمن اینکه باعث تکرر ادرار می شود، از نارسایی قلبی، کبدی، ورم معده جلوگیری کرده و باعث پاکسازی کلیه ها می شود.

بادرنجبویه و تسکین قاعدگی

چای بادرنجبویه یک درمان طبیعی گرفتگی های قاعدگی، نفخ و گرگرفتگی است. این گیاه دارویی دارای خواص تسکین دهنده برای معده و ضد التهاب است که باعث کاهش درد می شود.

بادرنجبویه و تنظیم تیروئید

عصاره بادرنجبویه برای تنظیم پرکاری تیروئید مفید است. مصرف این گیاه باعث فعالیت بیش از حد تیروئید می شود و از ابتلا به گواتر و تیروئید جلوگیری می کند.

بادرنجبویه و هضم بهتر غذا

مصرف چای بادرنجبویه درمان تمام دردهای معده و دیگر مشکلات گوارشی است. گیاه بادرنجبویه برای بهبود زخم معده مؤثر است.

بادرنجبویه و کاهش وزن

مصرف مداوم چای بادرنجبویه باعث سم زدایی بدن می شود و همچنین سوخت و ساز را بالا برده و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.

بادرنجبویه و خاصیت ضد التهابی

التهابات باعث بیماری های قلبی و سکته مغزی می شوند. مصرف این گیاه پرخاصیت خواص ضد التهابی دارد.

بادرنجبویه و تنظیم کلسترول خون

کلسترول بالا خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. مصرف عصاره بادرنجبویه باعث کاهش کلسترول می شود.

بادرنجبویه و خواص ضد میکروبی

بادرنجبویه دارای خواص ضد میکروبی است و مصرف آن برای درمان عفونت های دهان کمک می کند.

بادرنجبویه و کاهش فشار خون

نوشیدن چای بادرنجبویه باعث کنترل فشار خون می شود و همچنین ضربان قلب بالا را تنظیم می کند.