خواص اعجاب انگیز توت سیاه

خواص اعجاب انگیز توت سیاه

1401/05/31 15:00:15

توت سیاه

درختی است که ارتفاع آن به 10 تا 15 متر می رسد. تنه آن به رنگ خاکستری است و برگ هایش سبز تیره و زبر است. برگهای این میوه خوش طعم دارای دم برگ های  کوتاه و قلبی شکل هستند. میوه های این درخت درشت و کرک دار است که پس از رسیدن به رنگ سیاه یا آلبالویی تیره در می آید و مزه این میوه ترش می شود. این میوه بومی آسیای صغیر و ایران است. ترکیبات آن شامل: مواد قندی از 12 تا 20%، مواد چرب، صمغ، خاکستر، ساکاروز گلوکز، اسید مالیک، اسید سیتریک می باشد، همچنین دارای ویتامین های A,B,C می باشد.

خواص توت سیاه

توت سیاه و خاصیت ضد سرطانی

توت سیاه در طب سنتی به عنوان یک درمان کننده طبیعی سرطان شناخته می شود چرا که ترکیبات آن موجب پیشگیری و درمان سرطان می شوند.

توت سیاه و بهبود کبد چرب

مصرف توت سیاه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری شایع کبد چرب شود. توت سیاه از تشکیل توده های چربی در کبد جلوگیری می کند و باعث درمان کبد چرب می شود.

توت سیاه و سلامت دستگاه گوارش

توت سیاه دارای مقادیر زیادی فیبر است و مصرف آن به روند کلی سلامت دستگاه گوارش کمک می کند، همچنین برای هضم بهتر غذا نیز مفید می باشد.

توت سیاه و درمان یبوست

یبوست به دلیل عدم حرکات روده ای است، توت سیاه به دلیل وجود فیبر فراوان باعث روند حرکات روده می شوند و در نتیجه باعث پیشگیری از ابتلا به یبوست می شود.

توت سیاه و درمان دیابتی

افرادی که دارای دیابت نوع 2 هستند، پس از مصرف کربوهیدرات ها با افزایش قند خون روبرو می شوند. مصرف توت سیاه می تواند باعث کاهش احتمال افزایش قند خون می شود.

توت سیاه و بهبود گردش خون

یکی از خواص مهم توت سیاه این است که می تواند گردش خون را در بدن بهبود بخشد. توت سیاه به دلیل داشتن آهن فراوان می تواند درمان کم خونی باشد.

توت سیاه و کاهش کلسترول خون

توت سیاه علاوه بر اینکه کلسترول مفید خون را افزایش دهد، باعث کاهش کلسترول بد خون می شود که در نتیجه باعث پیشگیری از بیماری های قلبی می شود.

توت سیاه و درمان گلودرد

یکی از بهترین درمان سنتی گلودرد، جوشاندن برگهای توت سیاه است.

توت سیاه و سلامتی دهان

توت سیاه خواص ضد باکتریایی دارد. مواد موجود در توت باعث درمان باکتری های موجود در دهان می شود. برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان و لثه می توان توت سیاه مصرف کرد.