خواص شیره ها

خواص شیره ها

 

خواص شیره های گیاهی

شیره های گیاهی چه هستند و دارای خواصی هستند؟

شیره های گیاهی مناسب گیاهخواران است، مواد غذایی و مفیدی که در گیاهان یافت می شود و کاربرد خوراکی دارند و دارای تنوع بسیار زیادی است. باید در نظر داشت اغلب شیره های گیاهی ارزش غذایی بالایی دارند، طبیعت آنها گرم است و سرشار از املاح مفید برای بدن هستند.

انواع شیره ها

باید در نظر داشت هرکدام از شیره های مذکور دارای خاصیت و فواید بیشماری هستند و برای بدن مفید و ضروری هستند. اکثر این شیره ها به دلیل سرشار بودن کالری و انرژی زیادی که دارند یکی از خوراکیهای مفید برای بدنهایی است که دچار ضعف هستند و نیاز هست زودتر تقویت شوند.

شیره های خوراکی

یکی از خواص این شیره ها انرژی زا بودن و مقوی بودن آنهاست، این خوراکی خت با توجه به طبع گرمی که دارند بیشتر در فصل سرما مورد استفاده قرار می گیرند. شیره ها عموماً سرشار از مواد قندی هستند که مصرف بی رویه آنها باعث چاق شدن افراد می شود. در بین شیره ها، شیره انگور و خرما به دلایل زیر دارای خواص فراوانی هستند: انرژی زا بودن، ضد نفخ بودن، تقویت کننده بدن، خون ساز بودن.

فواید شیره ها

دارای ویتامین زیادی هستند

پرکالری هستند

دارای کلسیم و پروتئین زیادی هستند

ارزش غذایی بالایی دارند

پیشگیری کننده خیلی از بیماریها

این شیره ها سرشار از آهن هستند که منبع خوب خون ساز بدن محسوب می شوند و مناسب کسانی است که از کمبود آهن رنج می برند.

فواید شیره انگور

شیره انگور دارای خواص فراوانی است مانند: محافظت از سلامت استخوانها، رفع یبوست، دارای پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و مواد مغذی فراوان دیگر است، خون ساز، افزایش دهنده انرژی، مناسب زمان بارداری و قاعدگی زنان، کمک کننده بافت های پوست، افزایش دهنده گلبولهای قرمز خون، کمک کننده رشد کودکان، محافظت از دستگاه عصبی، درمان میگرن و سردردهای عصبی.

فواید شیره خرما

شیره خرما نیز مانند انگور دارای خواص فراوانی است. یکی از شیرین کننده های طبیعی است، حاوی فیبر و آنتی اکسیدانهای بسیار زیادی است که برای درمان بسیاری از بیماریها مناسب است، دارای کالری زیادی برای بدن است، آنتی اکسیدان آن بسیار زیاد است، درمان یبوست، درمان اختلالات روده است و سرطان روده، منبع خوبی از آهن است و درمان کم خونی است، پتاسیم موجود در آن پیشگیر کننده بیماریهای قلبی است، کاهش دهنده کلسترول خون هستند، سرشار از پروتئین است، دارای ویتامین A1, B1,B2,B3,B5,C است. درمان شب کوری است، درمان اسهال است، مبارزه با سرطان، کلسیم موجود در آن مناسب استخوان و مو، منیزیم موجود در آن درمان التهابات بدن است، افزایش دهنده وزن بدن.

فواید شیره ارده

فواید شیره ارده: باعث جذب بهتر آهن و کلسیم در بدن می شود، بخاطر آهن فراوان در کنجد درمان و پیشگیری از کم خونی است، فیبر موجود در آن ضد سرطان و ضد یبوست است، مناسب سلامت قلب و رگهاست، دارای ویتامین و پروتئین B,D,E فراوان است، کاهش دهنده فشار خون، ضد رماتیسم و درمان کننده بواسیر است و ...

فواید شیره سیب

شیره سیب نیز دارای فواید زیادی برای بدن است مانند: شیره سیب حاوی انواع ویتامین B1,B6 و ... است، همچنین سرشار از منیزیم، منگنز، پتاسیم، روی و ... می باشد. بخاطر وجود آنتی اکسیدانها ضد سرطان هستند، مناسب سلامت ریه، استخوان، قلب است، فیبر موجود در سیب باعث جلوگیری از سرطانها و سکته قلبی می شود و مناسب سلامت پوست و مو می باشد، منبع خوبی از ویتامین C می باشد، به سیستم گوارش کمک می کند، کنترل کننده وزن افراد، کاهش دهنده دیابت افراد، مبارزه با آسم.

فواید شیره توت

شیره توت باعث تقویت قوای بینایی می شود، وجود پتاسیم و کلسیم موجود در آن درمان کمبود آهن است، سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث جلوگیری از سرطان می شود، دارای ویتامین فراوان است مانند B که باعث جلوگیری از استرس می شود، شیره توت مناسب افراد دیابتی است، فیبر موجود در آن ملین خوب و مفید است، سرشار از آنتی اکسیدان است که مناسب سلامت است.

فواید شیره انجیر

شیره انجیر سرشار از کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فسفر و انواع ویتامین هاست B, A,C، فیبر موجود در آن دارای آنتی اکسیدان قوی و ضدسرطان است، تقویت کننده دستگاه گوارش، مناسب رشد پوست و مو و تقویت کننده استخوانها، فیبر موجود در آن ملین خوبی برای معده است، سرشار از آهن است و مناسب کسانی است که از کم خونی رنج می برند، آرام بخش است، و مناسب معده و روده است.

فواید شیره چغندر

شیره چغندر سرشار از مواد معدنی زیر می باشد، کالری فراوان، سدیم، کربوهیدرات، قند، ویتامین B6، منگنز، پتاسیم، آهن، مس، سدیم، کلسیم. همچنین از استرس جلوگیری می کند، مناسب دوره قاعدگی، فیبر موجود در آن از سرطان جلوگیری می کند، تثبیت کننده قند خون، مناسب پوست و مو، مناسب سلامت استخوان، پتاسیم موجود در آن کاهش دهنده کلسترول است.

فواید شیره کشمش

فواید شیره کشمش مانند شیره انگور می باشد.