خواص عرق نسترن

خواص عرق نسترن

نسترن

نسترن یکی از گیاهان وحشی گونه رز است گه ارتفاعی بین 1 تا 5 متر دارد و دارای شاخه های خاردار و متراکمی دارد، برگهای این گیاه تخم مرغی شکل است و گل های آن ریز است و در سه رنگ قرمز کمرنگ، سفید و سفید مایل به صورتی وجود دارد. این گیاه اغلب در حاشیه باغ ها و رودخانه ها و در زمین هایی که خاک آنها دارای گچ می باشد می روید. بهترین زمان کشت این گیاه از اول تیر تا اوخر شهریورماه است.

نسترن یک گیاه بومی اروپا، شمال آفریقا و غرب آسیاست و از زمان جنگ جهانی دوم در باغ های آمریکا نیز کاشته می شد و اکنون در نواحی مرطوب و شنی نوار ساحلی شرقی یافت می شود.

در ایران این گیاه در اکثر مناطق ایران مانند همدان، گلستان، کرمانشاه، اصفهان، شیراز، کرمان، تهران، دماوند، آستارا، مشکین شهر، خلخال و کردستان رشد می کند.

در سالهای گذشته از این گیاه برای بیماریهای مختلف از جمله درد قفسه استفاده می شده است. گل نسترن خواص دارویی بسیار زیادی دارد که دمنوش آن برای درمان بسیاری از امراض توصیه می شود. طبع این گیاه گرم و خشک است، و سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشد. گل نسترن به میزان زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C دارد.

عرق نسترن خواص بسیار مفیدی از جمله خاصیت ضدپیری و آنتی اکسیدانی دارد که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این عرق طبعی گرم دارد و تقویت کننده است. از این عرق برای درمان بسیاری از بیماریها مانند ناراحتی های معده، تقویت قلب، تقویت اعصاب، رفع ورم کلیه، تصفیه خون و رفع بسیاری از مشکلات دیگر استفاده کرد.

خواص عرق نسترن

  • درمان دیابت

مصرف این گیاه در کاهش سطح قندخون مؤثر است، مصرف منظم این عرق باعث کاهش سطح قندخون می شود.

  • درمان طپش قلب

عرق نسترن دارای فلائونوئید و آنتی اکسیدان است که موجب تصفیه و کاهش تپش خون می شود و باعث سلامت قلب می شوند.

مصرف عرق نسترن باعث کاهش و جلوگیری از سلولهای سرطانی سینه می شود.

  • کاهش سطح کلسترول بد

افزایش سطح کلسترول عوارض و خطرات زیادی برای سلامتی دارد از جمله فشار خون بالا، افزایش سکته مغزی، بیماریهای قلبی و عروقی، کبد چرب. بنابراین مصرف این عرق باعث کاهش کلسترول خون و در نتیجه جلوگیری از بروز بعضی از بیماریها می شود.

  • تقویت اعصاب

عرق نسترن دارای خواص آرامبخش است، مصرف این عرق باعث حس شادی و آرامش در افراد می شود، بنابراین از بروز افسردگی جلوگیری می کند.

  • سلامت گوارش

مصرف این عرق باعث تقویت دستگاه گوارش و بهبود بیماری های گوارشی مانند انگل روده، اقباض ماهیچه های معده، زخم معده و اسهال می شود.

  • دفع سنگ کلیه و مثانه

از خواص بی نظیر عرق نسترن دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه است.

  • جلوگیری از روماتیسم

عرق نسترن دارای یک اسید چرب GOPO است که دارای خواص ضدآرتروزی است. استفاده از این عرق در تسکین دردهای بیماری های مفصلی تا حد بسیار زیادی مفید و مؤثر است.