نمونه هایی از  گیاهان دارویی

نمونه هایی از  گیاهان دارویی

1401/02/16 00:27:09

 

نمونه هایی از  گیاهان دارویی

از هزاران سال پیش تا کنون گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است. کاربرد وسیع گیاهان دارویی و رونق آن در کشورهای شرقی به خصوص در دورۀ اسلام به زمانی برمی گردد که نوشته ها و آثار دانشمندانی چون بقراط، جالینوس، پلینیوس و... در دسترس قرار گرفت، زیرا آثار و کارهای دانشمندان یونانی در قرن سوم ه.ق مستقیماً از طریق شام و نقاط غربی در بیت الحکمه ترجمه شد. یکی از مهمترین کتب در این زمینه کتاب «گیاهان» یا «الحشاشین» یکی از مهمترین ترجمه های این منابع است که تا همین اواخر در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه نیز طب سنتی در بین مردم طرفداران زیادی دارد و از خواص آن برای درمان بسیاری از بیماری های نوظهور استفاده می کنند. 

این گیاهان معمولاً به شکلهای مختلفی مصرف می شوند.

  • گیاه تازه
  • گیاه خشک یا کنسرو شده
  • به صورت فرآوری شده توسط حرارت
  • استحصال مواد مؤثر در صنعت

نمونه هایی از این گیاهان را بطور خلاصه معرفی می کنیم.

· آویشن

گیاه آویشن جزء گیاهان دارویی با خواص بسیار بالاست که از قیمت بالایی برخوردار است.

· گل محمدی

یکی از گرانترین گیاهان دارویی جهان گل محمدی است، گیاهی چندساله ای که مصارف دارویی فراوانی دارد. این گیاه در اکثر مزارع ایران کشت شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. این گیاه سالانه به دو الی سه بار آبیاری نیاز دارو این گیاه در تولید انواع داروهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و تقاضای بالایی دارد. گیاه گل محمدی جزو گیاهان دارویی گرانقیمتی است که بیشتر کشورهای خارجی در ایران به دنبال آن هستند.

· اسطوخودس

گیاه اسطوخودوس یا لاوندر گیاهی چندساله از خانواده نعنائیان است. برگ ها و قسمت های سبز این گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. این گیاه دارای ساقه های چهارگوش و برگ های کشیده و متقابل و کرکدار است. بخش های مورد استفاده این گیاه دارایی گرانقیمت سرشاخه های برگدار و گلدار آن است. این گیاه دارویی نه تنها مصرف دارویی فراوان داشته بلکه از اسانس آن نیز استفاده می شود. از این رو سطح تقاضای این گیاه زیاد بوده، بنابراین دارای قیمت بالایی است.

· به لیمو

به لیمو گیاهای چندساله و بسیار معطر می باشد. در مناطق گرمسیری به راحتی رشد می کند. برگ خالص و خشک شده آن به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. به لیمو جزء گیاهان دارویی است که از قیمت بالایی برخوردار است.

· مریم گلی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که افزایش قیمت در بازار گیاهان دارویی روبرو بوده و جزو گیاهان دارویی گرانقیمت محسوب می شود، مریم گلی است. مریم گلی گیاهی چندساله و از خانواده نعنائیان می باشد. ارتفاع آن به حدود 50 سانتیمتر می رسد. با توجه به اینکه کاشت و تولید مریم گلی در مقایسه با تقاضا آن کم بوده است، همین مورد موجب افزایش قیمت این گیاه دارویی شده و آن را در لیست گیاهان دارویی گرانقیمت کرده است.

· باریجه

باریجه یکی از گیاهان دارویی گرانقیمت در جهان می باشد که زادگاه آن فقط رشته کوههای البرز می باشد. این گیاه گرانقیمت به صورت بوته های وحشی در ایران رشد می کند و با قیمتهای هنگفت به کشورهای ژاپن، فرانسه، چین و آلمان صادر می شود. گیاه باریجه علاوه بر خاصیت دارویی به عنوان مواد تفکیک کننده عطر و اسانس کاربرد دارد و همچنین در صنایع فضایی به کار برده می شود.

· گل راعی

گل راعی یا هوفاریقون و گل شهناز گیاهی علفی است که به صورت خودرو در مزارع گندم و ذرت می روید. این گیاه در دامنه های البرز، مازندران، چالوس و مناطق غربی و در مسیر قله چین کلاغ به وفور یافت می شود. این گیاه دارویی پرخاصیت و گرانقیمت از گیاهان دارویی است که به دلیل تقاضای کشورهای اروپایی قیمت بسیار بالایی دارد.

· علف هفت بند

یکی از گرانترین گیاهان دارویی جهان علف هفت بند گیاهی یکساله و مقاوم است که ارتفاع آن بین 30 الی 60 سانتیمتر می رسد و در مناطق تهران، خوزستان، آذربایجان و خراسان کشت می شود. دارای برگ های کوچک و نوک تیز می باشد. از این گیاه برای درمان انواع بیماری هایی مانند رفع اسهال، دیسانتزی، جلوگیری از خونریزی های داخلی و خارجی و... مورد استفاده قرار می گیرد.