خواص عجیب تره

خواص عجیب تره

1401/05/24 00:00:00

تره

از دیگر محصولات گیاهی و از گیاهان دارویی می توان به تره نام برد. این گیاه دارویی از خانواده لاله استاین که گیاهی دو یا چند ساله می باشد و دارای برگ های دراز و باریک است و گل های آن در انتهای ساقه هستند و به رنگ سفید مایل به سبز می باشد و دانه های این گل سیاه، ناصاف و پهن هستند. تره به کلی دو نوع است: نوع تابستانه که کوتاه و نازک می باشد و نوع زمستانه خیلی بلند است و ارتفاع آن تا یک متر می رسد و دارای برگ های قومی و پهن می باشد. تره از سبزیجاتی است که ترد است و طعم تندی دارد که تقریباً شبیه پیاز است. تره بومی کشورهای مدیترانه و آسیای میان است و قرن هاست جزء رژیم بسیاری از مردم اروپاست و در بسیاری از غذاهایشان از آن استفاده می کنند.

تره دارای ترکیبات زیر می باشد: آلئین، آلانین، آرژانین، آسپارژین، آرسنیک، آسپاراتیک اسید، آهن، آب، لوسین، متیونین، والین، تیامین، نیاسین، هیدرات های کربن، کلسیم، فسفر، سدیم، کاروتن، سلولز، خاکستر، ویتامین های B1, B2, A, C و پتاسیم.

خواص تره

تره و آنتی اکسیدان

تره منبع خوبی از آنتی اکسیدان هاست. پلی فنول های موجود در تره به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند و از بروز بیماری های مزمن و پیری جلوگیری می کند.

تره و بهبود بینایی

تره منبع خوبی از لوتئین و زیگزانتین است. این ترکیبات برای بینایی مفید است. مصرف تره باعث پیشگیری از آب مروارید می شود.

تره و مواد مغذی

تره سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم و فسفر است. همچنین تره سرشار از کربوهیدرات ها، انواع پروتئین ها و چربی است. بنابراین مصرف تره توصیه می شود.

تره و بهبود سیستم عصبی

منیزیم، فسفر و فولات از مهمترین موادی هستند که برای سیستم عصبی مفید هستند. تره سرشار از این ویتامین هاست و مصرف آن باعث بهبود عملکرد مغز و حافظه می شود.

تره و کاهش وزن

اکثر سبزیجات خاصیت کاهش وزن دارند، مصرف تره باعث کاهش وزن می شود، چرا که تره 31 کالری در 100 گرم را داراست. همچنین منبع خوبی از آب و فیبر است.

تره و تنظیم کلسترول

فیبر موجود در تره باعث حرکات بهتر روده می شود. این موضوع باعث می شود که کلسترول اضافی از بدن خارج شده و از تجمع کلسترول های بد کبد جلوگیری کند.

تره و سم زدایی

تره یک ادرار آور طبیعی است و با مصرف آن پوست شما سم زدایی می شود. مصرف تره باعث می شود بدن شما کاملاً تمیز و درخشنده شود.

تره و سلامت قلب

تره از خانواده سبزیجاتی مانند سیر و پیاز است و حاوی ماده آلیوم است، از این رو مصرف آن باعث پیشگیری از سکته قلب می شود. همچنین آلیسین موجود در تره باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود.

تره و سلامت استخوان

تره سرشار از ویتامین K است. این ویتامین برای سلامت استخوان بسیار مفید است و باعث جلوگیری از رماتیسم می شود.

تره و محافظت از آفتاب

برگهای تره حاوی بتاکاروتن و ویتامین C است. همچنین تره سرشار از آنتی اکسیدان است که پوست شما را در برابر آفتاب حفظ می کند.

تره و کاهش وزن

اکثر سبزیجات خاصیت کاهش وزن دارند، مصرف تره باعث کاهش وزن می شود، چرا که تره 31 کالری در 100 گرم را داراست. همچنین منبع خوبی از آب و فیبر است.

تره و رشد مو

تره منبع خوبی از مواد معدنی مانند منگنز، آهن، فولات و ویتامین C است. مصرف تره باعث سلامتی موها می شود.

تره و بارداری زنان

تره سرشار از ویتامین B9 است، همچنین دارای اسید فولیک شناخته می شود. فولات بخش مهمی از رژیم غذایی زنان باردار را تشکیل می دهند.

تره و کاهش التهاب مزمن

التهاب مزمن برای قلب مضر است. ویتامین K موجود در تره دارای خواص ضد التهابی است و با بیماری های التهابی مزمن مانند دیابت، چاقی و آرتریت روماتوئید مبارزه می کند.

تره و هضم بهتر غذا

تره منبع خوبی از فیبر است که باکتری های مفید موجود در روده را تغذیه می شود و باعث سلامت گوارش می شود.

تره و پیشگیری از سرطان

تره منبع خوبی از سولفیدهای آلیل است و می تواند مسیرهای مرتبط با تشکیل تومورهای بدخیم را مهار کند. آلیوم موجود در تره باعث پیشگیری از انواع سرطان ها می شود.

تره و بهبود خلق و خو

مصرف تره باعث تمرکز و بهبود حافظه و خلق و خو می شود.