خواص مرزه

خواص مرزه

1401/05/25 00:00:00

مرزه

مرزه از گیاهان دارویی است. این گیاه دارویی از خانواده نعنائیان است که ساقه های زیاد و به رنگ صورتی مایل به قرمز دارد و در اروپا و آسیا به وفور کشت می شود. مرزه یک گیاه تند و فلفلی است که دارای فواید و خواص فراوانی است و قرنهاست که به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه دارای رایحه بسیار خوبی است و در بسیاری از کشورها مانند هند به عنوان یک اسانس خوش بو در زمان مدیتیشن استفاده می شود. گیاه مرزه دارای خواص بسیار زیادی است از جمله؛ درمان مشکلات پوستی، درمان مشکلات گوارشی، تنظیم فشار خون، بهبود دیابت، درمان سردرد، تقویت سیستم ایمنی، درمان عفونت ها و موارد دیگر.

خواص مرزه

بهبود بیماری های قلبی

مرزه حاوی مواد معدنی بسیار خوبی از جمله پتاسیم، مس، منیزیم و منگنز است. این مواد باعث کاهش بیماری های قلبی و عروقی می شوند.

هضم آسان

مرزه دارای فیبر بسیار زیادی است از این رو مصرف آن هضم غذا را آسان تر می کند و موجب کاهش اسپاسم های دستگاه گوارش می شوند.

پیشگیری از سرطان

مرزه حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی است که همین موضوع باعث پیشگیری از رشد سلولهای سرطانی می شود.

درمان زخم رحم

مرزه به دلیل داشتن منیزیم زیاد برای درمان زخم های رحم بسیار مفید است. همچنین مرزه خواص ضد قارچی دارد.

درمان اسهال

مصرف باعث از بین رفتن عفونت های باکتریایی می شود از این رو باعث پیشگیری از اسهال می شود.

تقویت مو

مرزه سرشار از آهن است و همین امر باعث افزایش گلبولهای قرمز خون شده و درمان کم خونی است. گلبولهای قرمز خون جریان خون در پوست سر را بهبود می بخشد و باعث زیبایی مو می شود.

درمان دردهای مفاصل

یکی از خواص مرزه خواص ضد التهابی و ضد روماتیسمی آن است. مرزه دارای مقادیر بالایی ویتامین B است که برای درمان دردهای مفاصل مفید است.

ضد آلرژی

یکی دیگر از خواص مرزه درمان آلرژی و حساسیت های فصلی است که برای بسیاری معظل بزرگی است.

درمان دردهای قاعدگی

مرزه سرشار از منیزیم است و از این رو دارای خواص بسیار زیادی است. یکی از خواص مرزه کاهش درد دردهای قاعدگی و تنظیم قاعدگی نامنظم در زنان است.