خواص گل گاوزبان

خواص گل گاوزبان

گل گاوزبان

گل گاوزبان گیاهی یک ساله و علفی از تیره گاو زبانیان و خودرو است که در ایران در دامه کوههای البرز رشد می کند و برداشت آن از اوایل اردیبهشت شروع می شود تا شهریور ادامه دارد، این گیاه به طور میانگین تا ارتفاع 6 متر رشد می کند و ساقه آن تیغ های ریزی دارد. برگهای گل گاوزبان مخملی هستند و از تارهای خشن پوشیده شده است. گل این گیاه به رنگ آبی لاجوردی است.

گیاه گل گاوزبان طبیعت گرمی دارد و سرشار از آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید، آنتوسیانین، اسید گاما لینولئیک، کولین، ویتامین های B، ویتامین C، منیزیم، کلسیم، آهن و پتاسیم است. مهم ترین ماده شیمیایی که از عصاره گل گاوزبان به دست می آید، نیترات دو پتاس است که بیشتر خاصیت و خواص آن به این ماده مرتبط است.

خواص گل گاوزبان

· درمان فشار خون

از خواص گل گاوزبان درمان فشار خون بالاست. گل گاوزبان حاوی آنتی اکسیدان ها است و از طریق آن موجب بهبود گردش خون می شود.

· بهبود سرماخوردگی

گل گاوزبان به درمان سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیف کمک می کند. در صورت سرماخوردگی دم کرده این گیاه با بابونه، سنبل الطیب و شقایق و نوشیدن روزی دو الی سه بار در روز به بهبود آن کمک می کند.

· پائین آوردن تب

استفاده از گل گاوزبان در پائین آوردن تب بعضی بیماریها مانند (سرخک، مخملک، آبله و کهیر) کمک می کند.

· کاهش قند خون

مصرف دمنوش گل گاوزبان می تواند به کاهش قندخون در افراد دیابتی کمک کند و مناسب افرادی است که قند خون دارند.

· ضدسرطان

وجود عنصر منیزیم در گل گاوزبان از بروز سرطان جلوگیری می کند.

· تقویت کننده اعصاب

دمنوش گل گاوزبان موجب تقویت اعصاب و روان می شود و به درمان اختلال حواس کمک می کند. این داروی گیاهی نشاط آور می تواند به درمان افسردگی و استرس و اضطراب کمک کند. همچنین خاصیت آرام بخش بودن این گیاه می تواند موجب درمان بی خوابی شود.

· ترمیم پوست و مو

جوشانده و عصاره برگ گل گاوزبان محلول بی نظیری برای خشکی پوست، خارش و جوش های عصبی روی پوست است. استفاده از روغن گل گاوزبان به کف سر باعث کم شدن و پیشگیری از بسیاری از بیماری های پوست و مو می شود.

· تسکین درد پریود

یکی از خواص گل گاوزبان، خاصیت ضدالتهاب و ضد درد آن در زمان پریودی است که موجب تسکین درد دل و درد کمر می شود. خانهای که پریود نمی شوند با مصرف روزانه به مدت 5 روز پشت سر هم می توانند پریود شوند.

· درمان عفونت دستگاه ادراری

از دیگر خواص این گیاه، خاصیت ادرار آور آن است. علت ادرار آور این گیاه به علت وجود مقادیر بالای سدیم و پتاسیم است. افزایش دفعات ادرار موجب رفع عفونت شده و از این طریق به درمان عفونت های دستگاهای ادراری کمک می کند. از دیگر خواص آن درمان التهاب و ورم کلیه است که می تواند به درمان بی اختیاری ادرار کمک کند.